EFT ve Havale Nedir? Aralarında ki Farklar Nelerdir? Yayınlanma Tarihi : 26.09.2019 15:26:20 - 2 yıl önce
730 izlenme730 okunma 0 yorum0 yorum

EFT ve Havale Nedir? Aralarında ki Farklar Nelerdir?


İnternet dünyasının hızla yayılması ve teknoloji içeriklerine sağlanan uyum sayesinde kullanıcıların hitap ve işlem alanlarında büyük oran da büyüme ve kolaylıklarında beraberinde gelmesi, ilk göze çarpan detaylar içerisindedir. Teknolojinin geliştiği büyük alanlardan birisi de İnternet üzerinden sağlanan bankacılık işlemleridir. Hemen her bankanın dahil olduğu sistem üzerinde bulunan kullanıcılar kesintisiz ve hızlı adımlarla, bankaya gitmeden, sıra beklemeden belki de birkaç dakika içerisinde işlemlerin sağlanmasına imkan veren düzen içerisinde, kısa sürede ücretsiz olarak kullanıcılar işlemlerini tamamlayabiliyor.


Özellikle para transferi ve ödeme noktasında büyük destek sağlayan bu yöntem kullanıcıların büyük oranda işlemlerini kolaylaştırıyor. Bu noktada önemli olan detay kullanıcılara ait bilgilerin doğru nitelikte olmasıdır. Sonrasında sağlanan işlemler güvenli ve sorunsuz olarak yerine getirilmesi beklenen durum içerisindedir.


İnternet bankacılığı üzerinden işlem yapmak isteyen kullanıcıların, tercih edebilecekleri belirli iki yöntem yer almaktadır. Bunlardan birisi EFT diğeri ise Havale yöntemidir. Her ikisi de farklı detaylara sahip olsa da elektronik ortamda para yatırma işlemlerini yerine getiren araç konumunda yer alıyor. Ayrıca ortak noktaları ise, finansal amaçlı kurulan kurumlar arasında ya da bankalar arasında dilediğiniz tutarın dilediğiniz kişiye gönderilmesi konusunda gelişme gösteren araçlar konumundadır.


EFT Nedir?


Gündelik hayatta birçok kişi tarafından para transfer işlemleri sırasında tercih edilen EFT, Elektronik Fon Transferi kapsamında değerlendirilen işlemin kısaltmış hali olarak biliniyor. İnternet bankacılığına sahip kişilerin, kendi içlerinde olabildiği gibi, herhangi kurum ya da kuruluşlara özel işlemlerin tamamlanmasın da rol alan transfer araçlarından birisi olarak kabul ediliyor. EFT kapsamında yapılan her işlem, banka da gişe yetkilileri tarafından da sağlanmaktadır. Ancak bu aşamada kullanıcıların zaman kavramına olumsuz ve büyük oranda eksi olarak dönüş sağlaması sebebi ile, kullanıcılar İnternet üzerinden işlem yapabilmeyi tercih etmektedirler. Bu sayede kısa sürede diledikleri transfer işlemlerinin sağlanmasına imkan verilmektedir.


EFT işlemlerinin yürütülmesi için kullanıcıların belirli kriterleri ifade etmeleri gerekmektedir. Bu konuda gerekli olan detay ise, transfer işlemini gerçekleştirecek kullanıcı, yani gönderici, sahip olacağı banka, karşı tarafta bulunan alıcı ve alıcıya ait banka bilgisi gerekmektedir. Herhangi aracın eksik olması, işlemin tamamlanmasına engel olacaktır. İşlemi başlatan kullanıcı, belirli alanlara ait bilgileri girip onayladıktan sonra, işlem banka tarafından onay sürecine alınıyor. Bankaya iletilen bu transfer işlemi, talep edilen miktar ve durum dikkate alınarak banka tarafından onay veriliyor ya da reddediliyor.


EFT işlemlerinde bankalar arasında değişkenlik gösterilen işlem tutarları söz konusu olabiliyor. Bu tutar herhangi bankada 1 lira olabilirken, diğerinde 3 lira olabilmektedir. Ayrıca bankalar arasında EFT işlemini gerçekleştirebilmek için belirli saatler söz konusudur. Resmi tatil dönemi haricinde, gün içerisinde 08:00 17:00 saatleri içerisinde belirlediğiniz tutarların transfer işlemleri başlatılmaktadır. Belirlenen saatler dışında gerçekleşecek talepler, sistem üzerin de kayıt altına alınarak sonraki gün aktif edilerek, onay süreci sonrasında işlemin gerçekleştirilmesi bekleniyor.


EFT İşlemi Nasıl Yapılır?


EFT işlemi yapmak isteyen kullanıcılar, belirli kurallar ve detaylara dikkat etmesi gerekmektedir. Bankalar arasında gerçekleşen bu eylemin tamamlanması için, girilen bilgilerin doğru verilmesi büyük önem taşımaktadır. Merkez Bankası tarafından kontrol edilen taleplerin, doğru bilgi içermemesi durumunda işlemin onay süreci verilmemektedir. EFT adımında işlemin yapılmasında ilk unsur karşı tarafa ait IBAN ya da Hesap numarasının girilmesi yer alıyor.


Ancak işlemin hızlı gerçekleştirilmesi yönünde etkili sonuç alınması için IBAN numara kullanılması daha fazla tercih ediliyor. IBAN numarasının girilmesi, karşı tarafa ait bilgilerin yani sahip olduğu bankaya ait ismin bulunması, kişinin sahip olduğu bankanın hangi şubeye ait olduğu ve şubeye ait bilgilerin kolaylıkla bulunmasına imkan veriyor. Bu sayede de işlem sırasında doğacak sorunların önüne geçilmesi sağlanabiliyor.


Ancak EFT işlemlerinde Hesap bilgisinin girilmesi yeterli olmayacağından kişiye ait banka şube adı, şube kodu, kişinin tam adı ve hesaba ait numaranın tek tek girilmesi gerekmektedir. Ek olarak bankalar içerisinde değişkenlik gösterilen detayların da seçilmesi beklenen durumlar içerisindedir. Bu sebeple EFT sırasında IBAN bilgisi girilmesi daha kısa işlem yapılmasına imkan sunuyor.


Havale Nedir?


Havale işlemi, para transferi kapsamında kullanılan diğer seçeneklerden birisidir. Havale, işlem yapmak isteyen kullanıcı ile karşı tarafın da sahip olduğu aynı banka üzerinden gerçekleştirilmektedir. Aynı banka üzerinde gerçekleşebilen bu adım oldukça kolay ve hızlı adımda sağlanmaktadır. Yani farklı bankalar üzerinden havale işleminin gerçekleştirilmesi söz konusu olmayan durum içerisindedir. Bu durum sadece EFT seçeneği üzerinden gerçekleştirilmektedir.


Havale işlemini başlatan kişi, işlemi onaylaması durumunda belirlenen talep, bankaya ulaşır ve olumlu sonuçlanması ile işlem tamamlanır. Havale gerçekleşecek tutarlar bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Havale işlemi mektup, banka ya da bilgisayar kapsamında gerçekleştirilmektedir.


Havale işleminin gerçekleştiği bankalar da birbirinden farklı tutarların belirlenmesi gerekmektedir. Belirlenen bu tutarlar havale işleminin ücreti olarak değerlendirilir ve her bankaya göre değişkenlik gösterir. Ek olarak bankaların tanıdıkları inisiyatifler de söz konusudur. Mobil uygulamalar da ya da emeklilere özel olarak gösterilen bu detaylar kullanıcıların dikkatini çekmektedir. Şubeler arasında gerçekleşen transfer işlemlerinde aynı şube ise, işlem yine ücretsiz olarak yapılmaktadır.


Havale Ücreti Nedir?


Havale ücreti, zaman zaman farklılıklar gösterse de en az 1,5 TL ile başlayıp, 1.70 TL gibi, değişken tutarlarla da dikkat çekebiliyor. Havale aşamasında gerçekleşen para transfer işlemini mesai dışında da gerçekleştirilmesi söz konusudur. Talep edilen zaman dilimi gece yarısı bile olsa, bekletilmeden karşı tarafın hesabına aktarılma işlemi gerçekleştirilmektedir.


EFT ve Havale Nedir? Aralarında ki Farklar Nelerdir?


EFT ve Havale ortak olarak para transfer aracı olarak görülse de aralarında temel farklar söz konusudur. Belirlenen bu farklar içerisinde en temeli EFT işlemlerinin farklı bankalar arasında işlem yapılmasına imkan verebilmesi bulunuyorken, Havale işlemlerinin sadece aynı bankalar içerisinde gerçekleştirilmesi yer alıyor.


İkinci fark ise, talep edilen para transfer işlemlerinin talep edilmesine bağlı zaman dilimidir. Havale kapsamında talep edilen transfer işlemleri 7/24 gerçekleştirilerek, anlık olarak kullanıcının hesabına aktarılma işlemine onay verilmektedir. Ayrıca havale işlemleri için hafta sonu ya da resmi tatil gibi detaylara takılmak söz konusu değildir. EFT işlemleri ise, sadece mesai saatleri içerisinde kullanıcını hesabına aktarılmasına imkan veren düzen ile biliniyor. EFT kapsamında yapılan talepler, anlık olarak çözümlenmeyebilir, talep sonrasını izleyen zaman diliminde onaylanabildiği gibi, ertesi gün mesai dilimi içerisinde de gerçekleştirilmesine imkan verilmektedir.


Havale ve EFT üzerinde sağlanan ücretler de iki araç arasında ki farkı ortaya sermektedir. Havale kimi bankalarca ücretsiz olarak sağlanmasının yanı sıra, EFT her anlamda değişkenlik gösteren tutarlarla ücret olarak yansıtılmaktadır.


EFT kapsamında kullanıcılar arasında gerçekleşecek transfer işlemlerinde istenilen bilgiler oldukça kısadır, ancak Havale adımında istenilen bilgiler daha fazla ve daha kapsamlıdır.


Kullanıcıların işlem ve taleplerine göre değişkenlik gösteren sistem de diledikleri yöntemi seçerek işlem yapmasına imkan sunan düzen de kullanıcıların sorunsuz ve hızlı adımla işlem yapması beklenen durumlar içerisindedir.Kategoriler :   EKONOMİ Etiketler : eft nsaıl yapılırhavale nasıl yapılıreft ve havale nedir Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!