Ebola Aşısı Etkisini Gösterdi Yayınlanma Tarihi : 23.09.2020 18:39:17 - 8 ay önce
82 izlenme82 okunma 0 yorum0 yorum

Ebola Aşısı Etkisini Gösterdi


Ölümcül bir hastalık olan Ebola virüsü için bir umut ışığı ortaya çıktı. Dünyanın en büyük ilaç firmalarından birisi olan Merck'in geliştirmiş olduğu bir aşı ilk kez bir ebola virüsü taşıyan hasta üzerinde denendi. Bu aşı ile birlikte ebola virüsünün bulaşmasını önlemede etkili olunduğu belirtildi. Yapılan bu çalışmalar ile birlikte ebola aşısı etkisini gösterdi başlıklı birçok haber dünya geneline yayıldı.


Ebola Aşısının Özellikleri Nelerdir?


2015 yılında Gine'de yapılan ebola virüsü aşılaması yaklaşık olarak 5 bin 837 kişi üzerinde denendi. Aşının yapılması ile birlikte 10 gün ve daha fazla bir süre sonra hastalığa rastlanmadığı belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü bu konuda yapmış olduğu açıklamada aşının % 100 koruma sağlandığını tüm dünyaya duyurdu. Bu durum hastalığın ilk kez rastlandığı 1976 yılından beri atılan ilk umut verici bir adımdır.


Dünya Sağlık Örgütü Açıklaması


Dünya Sağlık Örgütünün yapmış olduğu açıklamalarda dünya artık yeni bir ebola salgınına karşı hazırlıklı ve umutlu olduğu belirtildi. Aşının yapılması ile birlikte aşının koruma özelliğinin çok kısa sürede etkisini gösterdiğini ancak bu koruma süresinin 6 ay sürüp sürmeyeceği konusunda henüz bir bilgi elde edilemediği bildirildi. Dünya Sağlık Örgütünün yapmış olduğu açıklama ile aşının ateş ve alerjik reaksiyonlar göstermesi nedeni ile iki ciddi sorun olduğunu ancak bu sorunların üstesinden gelinebildiğini vurguladı. Aşı ile ilgili çalışmaların devam ettiği, yakın bir gelecekte ebola sorununun artık tarihe gömüleceğine dair umutların yüksek olduğu vurgulandı. Aşının hamile ya da küçük çocuklar için olumsuz bir durum ortaya çıkarıp çıkarmadığının henüz netlik kazanmadığı açıklandı. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda oldukça başarı sağlandığı ve ebola virüsünün bulaşmasının durdurulduğu belirtildi. Yakın bir gelecekte aşının etkisi tam olarak bilinecek.


 


 


 


 


 


 Kategoriler :   SAĞLIK Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!