E Klavye Nedir? Ne İşe Yarar? Yayınlanma Tarihi : 16.11.2019 12:25:22 - 1 yıl önce
1463 izlenme1463 okunma 0 yorum0 yorum

E Klavye Nedir? Ne İşe Yarar?


Günümüz bilgi ve bilişim çağıdır dolayısıyla da bilgisayarların hayatın merkezindeki en önemli yerini alması ile birlikte bilgisayarların kullanımının kolaylaşması ve aynı zamanda işlevlerinin artması hedefi ile birçok yenilikler yapılıyor. Bu yeniliklerden birisi de F ve Q klavyeden sonra E klavye oluyor.


E-Klavye Nedir?


Türk üretimi olan E klavye, öncelikle Türk Standartları Enstitüsü tarafından onay almıştır ve böylece uygulamaya konulmuştur. Q klavye günümüzde çok sık kullanılırken E-klavyeye geçilmesinin nedeni de büyük bir merak konusu olmuştur.


Neden E Klavye?


Bilgisayar kullanımında günümüzde Q klavye kullanımı yaygın olmakla birlikte F klavye de kullanılıyordu. Klavyelerin isimlendirilmesi ise harflerin konumlarına göre gerçekleşiyor. Bu durumda klavyenin sol üst köşesinde ilk harf hangi harf ise klavye de ismini o harften alıyor. Şimdi ise E klavye dönemi başlıyor.


Uzmanların yapmış olduğu açıklamalara göre Q ve F klavye Türkçe ‘ye uygun bulunmuyor dolayısıyla da E klavyenin Türkçe ‘ye uygun olması ve daha verimli olacağı düşüncesi E klavye çalışmalarını hızlandırdı. Ayrıca yapılan çalışmalar doğrultusunda E klavye kullanımının kullanıcıların hem sağlığı hem de performansı açısından daha verimli olacağı saptanmıştır.


Bilimsel Çalışmalar Olumlu Sonuç Verdi


E klavye üzerinde çalışmalar esnasında birçok bilimsel çalışma da yapılmıştır ve bu çalışmalar sırasında parmak yüklerinin hesaplamaları da yapılmıştır ve bu çalışmalar da sonuç olarak E klavye kullanımının daha doğru, sağlıklı ve kullanışlı olacağını oraya koymuştur.


Yeni Ürünler E Klavye Olacak


E klavye kullanımına tamamen geçildikten sonra bilişim alanında üretilen bir çok ürün de E klavye olacak. Böylece hem E klavye kullanımı yaygınlaştırılacak hem de performans arttırılmış olacak. Dolayısıyla da kısa bir süre sonra Q klavye ve F klavye yerine E klavyeler kullanılmaya başlanacak.


 Kategoriler :   İLGİNÇ BİLGİLER Etiketler : E Klavye nedirE Klavye nasıl kullanılırE Klavye ne işe yararE Klavye hakkında Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!