E-Fatura Nedir? Başvuru Nasıl ve Nereden Yapılır? Yayınlanma Tarihi : 15.10.2019 14:11:51 - 2 yıl önce
316 izlenme316 okunma 0 yorum0 yorum

E-Fatura Nedir? Başvuru Nasıl ve Nereden Yapılır?


Bir fatura çeşidi olan e-fatura başlangıç adımları ile 2008 yılında uygulanmaya başlandı. Yapılan internet alışverişlerinde sıkça karşılaşılan fatura elektronik posta adresine gönderilmiştir ibaresi hızla tüm şirketlerin politikası haline gelmektedir. Elden alınan fiş veya faturalar yerine mail yolu ile gönderilen e faturalar işletmelere de kağıt masraflarını düşürerek kazanç sağlamaktadır.


E-Fatura Nedir?


Belirli formatlarda standart hale getirilmiş, değiştirilemez şekilde mühürlü, gerek satıcı gerek alıcıya zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan elektronik bir belgedir. Tıpkı kağıt faturalar gibi aynı hukuki nitelikleri taşır. Vergi usul kanunlarının belirlediği bilgileri içerir. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından hazırlanmaktadır.


Kimler Kullanabilir?


2014 ve sonrasındaki hesap dönemlerinde brüt satışı 10.000.000 TL ve üzeri olan mükellefler, e-fatura kullanmalıdır. Aynı şekilde ÖTV Kanunu'nda (Özel Tüketim Vergisi Kanunu) yer alan 1. sayılı listedeki imalat, ithalat ve teslimi gibi faaliyetlerinden dolayı EPDK'den lisans alan mükelleflerde e-fatura kullanmalıdır. Aynı şekilde 3. sayılı listedeki kullanıcılarda e-faturaya geçmek zorundadır. 2016 yılı başı itibariyle birçok işletmenin e-fatura sistemine geçmesi zorunlu kılınmıştır. İlerleyen süreçlerle birlikte bütün firmalar e-fatura sistemine geçmesi beklenmektedir. E-faturaya geçmek için tüzel kişi olmalı ve ciro kısıtlaması bulunmamalıdır. Anonim, Limited, Gerçek ve Şahıs şirketi statüsünde olan mükelleflerin e-fatura uygulamasından faydalanabilirler.


Nereden Yapılır?


Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet sitesi üzerinden başvuruda bulunabilir. Ya da Gelir İdaresi Başkanlığı Müdürlüklerindeki temsilciler aracılığı ile başvura da bulunarak e-fatura sistemine geçiş yapılabilir.


Avantajları Nelerdir?  • Kağıt, mürekkep, arşivleme, mutabakat gibi masraflardan kar edilir.

  • Operasyonel yükün hafiflemesini sağlar.

  • Daha hızlı fatura hazırlayıp müşteriye faturalar sunulabilir.

  • Müşteriler faturalarını kaybetmez.

  • Muhasebe sistemleri ile uyumlu çalıştırılarak faturalar direkt olarak muhasebecinize gider.

  • En önemlisi kağıt israfı önlenir.


Dezavantajları Nelerdir?  • E-fatura sisteminden çıkış mümkün değildir.

  • Maliye tüm fatura hareketlerini anlık olarak izleyebilir.

  • E-defter uygulamasına geçilmesi zorunludur.

  • Mali mühür satın alınması gereklidir.


E-Faturaya Geçmenin Maliyeti Nedir?


E-faturaya geçişte mutlaka mali mühür satın alınmalıdır. Eğer şahıs şirketi ise e-imza ile başvuru gerçekleştirilebilir. Mali mühür ücretleri Tüzel kişi ise 275 TL + KDV, Gerçek kişi ise 125 TL + KDV’dir. Entegratör firma kullanılırsa; fatura adetine göre birim maliyet farklılık gösterebilir. (0,30 – 0,65 TL arasında) Saklama ücretleri, 2500 TL civarı Entegrasyon ücreti, eğitim bedeli gibi bedeller ile değişkenlik gösteren bu ücretler kesin olmamak ile birlikte ortalama bu şekildedir.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!