Düşük Sonrası Hamilelik İçin En Az 6 Ay Beklemek Gerekiyor Yayınlanma Tarihi : 24.09.2020 02:02:44 - 7 ay önce
97 izlenme97 okunma 0 yorum0 yorum

Düşük Sonrası Hamilelik İçin En Az 6 Ay Beklemek Gerekiyor


Düşük, anne adaylarının hiç karşılaşmak istemeyecekleri zorlu bir deneyim; fakat dünyada hamilelik süreci içinde düşük yapma olasılığı %15 olarak belirtiliyor. Düşük gerçekleştiğinde anne adayını psikolojik ve fiziksel olarak tekrar eski hayatına dönebilmesi için zorlu bir süreç bekliyor.


Düşük Belirtileri


Hamilelikte düşük sureci kanama ve kasıklarda şiddetli ağrı ile kendini gösteriyor. Bu nedenle kasık ağrısı veya kanama görüldüğünde veya hamilelik rutini dışında sizi şüphelendirecek bir herhangi belirtide vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmak gerekiyor.


Yeniden Gebelik


Düşük sonrası kadının yaşadığı zorlu süreç yeniden gebe kalma düşüncesinin oluşmasına engel olabileceği gibi tekrar bir gebelik isteme ve bu bebeği yasatmak isteme düşüncesine de sebep olabilir. Düşük sonrası yeniden hamile kalmak mümkün; ancak bekleme suresi konusunda dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar bulunuyor.


Ne Kadar Beklemek Gerekiyor?


Düşük sonrası tekrar gebelik için bekleme suresi, düşük yapılan haftaya göre değişebilir.Doktorlara göre, birinci trimester denilen hamileliğin ilk 3 ay içinde gerçekleşen düşüklerden sonra görülen ilk adetten 3 ay sonra hamile kalınmasında bir sakınca yok. Ancak ikinci trimester denilen sonraki 3 aylık periyotta görülen düşük sonrası en az 6 ay beklemek gerekiyor.


Neden Beklemek Gerekli?


Hamilelik surecinde kadının rahminde yeni bir insan oluşumu için tüm vücut adeta yeni bir düzene adapte olmaya çalışıyor. Hormonların çalışma düzenleri değişirken, kan değerleri farklı aralıklarda seyretmeye, sahip olunan vitamin ve mineraller rahim için çalışmaya başlıyor. Hal böyle iken ani gelen bir bebek kaybı yaşanmasına sebep olan düşük sonrası vücudun hemen eski düzene dönmesi mümkün olmuyor. Rahmin toparlanması, vitamin ve minerallerin eski değerlerine kavuşması, kanın vücuda yeniden önceki düzene göre pompalanması vs. gibi değişiklikler tamamlanana dek beklemek gerekiyor.


Ayrıca gebeliğin neden düşükle sonuçlandığının doktor tarafından araştırılması ve gerekirse bir tedavi surecinden geçilip yeniden hamile kalma düşüncesi bu süreçten sonra netleşmesi daha uygun görülüyor.


 Kategoriler :   SAĞLIK Etiketler : düşük belirtileridüşük neden olurgebelikte dikkat edilmesi gerekenler Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!