Dizanteri Nedir ve Tedavisi Nasıl olur ? Yayınlanma Tarihi : 28.10.2019 18:51:50 - 2 yıl önce
337 izlenme337 okunma 0 yorum0 yorum

DİZANTERİ NEDİR?


Dizanteri hastalığı ishalle beraber görülen bir hastalıktır. Ayrıca bulaşıcıdır ve salgına yol açabilen hastalıklar arasındadır. Dizanteri bir kalın bağırsak problemidir. Özellikle bebeklerde, çocuklarda ve yaşlılarda çok daha ciddi seyreder ve ölüme yol açabilen tehlikeli bir hastalıktır. Bu hastalıkla ilgili detaylı bilgiler aşağıda sunulmuştur.


Dizanterinin Belirtileri Nelerdir?


En belirgin belirtisi hastadaki sık ve kanlı ishal durumudur. Ayrıca şiddetli bir karın ağrısı vardır, ateş oluşabilir ve iştahsızlık durumu söz konusudur. Bazen mide bulantısı ve kusma da oluşabilmektedir.


Nedenleri Nelerdir?


Kirlenmiş sular ve çok iyi yıkanmamış sebzeler ve meyveler bu hastalığın oluşumundaki ana etkendir. Bu sebepten suların iyi temizlenmesi ve bunun yanında, el ve gıda temizliği konusuna çok daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir.


Bulaşma Yolları Nelerdir?


Dizanteri kirli su ve iyi yıkanmamış besinler vasıtası ile bulaşır. Bulaşıcı bir hastalık olduğu için hastalığın yayılımında okul benzeri kalabalık mekânlar uygun ortam ve ciddi risk oluştururlar.


Tedavisi Nasıl Yapılır?


Tedavi konusunda öncelikli olarak hastalığın oluşumuna sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılması ana hedeftir. Hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır. Ancak bazı vakalarda antibiyotik kullanmak var olan şikâyetleri daha da artırabilmektedir. Böyle durumlarda hekim uygun bir tedavi yöntemi belirler ve tedaviye kaldığı yerden devam eder. Hastalarda ishal ve kusmadan kaynaklanan mineral ve sıvı kaybının geri kazandırılması çok önemlidir. Özellikle bebeklerde ve yaşlılarda mineral ve sıvı kaybı ciddi sorunlara yol açabilmektedir.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!