Diz Ağrısı ve Tedavi Yolları Yayınlanma Tarihi : 26.09.2020 00:09:39 - 8 ay önce
84 izlenme84 okunma 0 yorum0 yorum

Diz Ağrısı ve Tedavi Yolları


Diz ağrısı çok karşılaşılan problemlerden bir tanesidir. Diz ağrılarının kaynağı eklem içi dokular ya da eklem içerisindeki kas, kiriş, bağ ve keseler olabilir. Kronik diz ağrılarının nedenleri genellikle romatizmal patolojilerdir. Ağrının nedenine göre değişkenlik göstermekle birlikte diz ağrıları, düz kapağında, diz önünde ve siz arkasında yaşanır. Sebebi ne olursa olsun günlük hayatı doğrudan etkileyen, fiziki hareketliliği engelleyen ve hatta depresyonu bile tetikleyen sosyal bir hastalık olarak da adlandırılabilir.


Diz ağrıları yaş grubu ve oluş şekillerine göre ikiye ayrılırlar. Bunlar da arasında bir gruba ayrılır. Yaş grubuna göre ayrılanlar; çocukluk, erişkin ve yaşlılık ağrılarıdır. Oluş sebebine göre ayrılanlar ise; büyümeye bağlı ağrılar, yapılan sporlara bağlı ağrılar, yaş ilerlemesine, kemik erimesine ve kireçlenmelere bağlı ağrılar olmak üzere ayrılırlar.


Diz Ağrılarının Tedavi Yolları


Herhangi bir sakatlanma, yaralanma ve ya her ne sebeple olursa olsun diz ağrısında ilk önce yapılması gereken bir sağlık kuruluşuna başvurmak olmalıdır. İçerinde steroid maddesi bulunmayan ağrı kesiciler diz ağrılarını hafifletir ve bazı ilaçların içerinde dizin şişmesine ve enfeksiyon bulaşmasına karşı önleyici bileşenler yer almaktadır. Hiç bir ilaç doktor kontrolü öncesi bilinçsiz kullanılmamalıdır.


Diz Ağrılarına İyi Gelen Doğal Yöntemler


Susam Yağı: Susam yağının içerisinde bulunan lesitin, mineral ve antioksidanlar diz ve kemik ağrılarına iyi gelmektedir. Yağ dizin ağrıyan bölgesine masaj yapılarak yedirilir.


Kekik Yağı: Özellikle düşme ve yaralanmalar sonucu hasar görmüş dizler için faydalı olan kekik yağı masaj yapılarak dize yedirilir.


Badem Yağı: Badem yağının onarıcı, nemlendirici ve yumuşatıcı etkileri bulunduğu için diz ağrılarına faydası kanıtlanmıştır.


Diz ağrılarını hafifletmek ve doktora gidene kadar yapılabilecek en iyi yöntemlerden bir tanesi de buz ile kompres uygulamaktır. Ayağı yüksek bir yere kaldırıp 15 dakika diz bölgesine kompres uygulanması diz ağrılarına iyi gelir ve şişliklerin inmesini sağlar.


 Kategoriler :   SAĞLIK Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!