Diyabet Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir? Yayınlanma Tarihi : 03.11.2019 11:59:17 - 2 yıl önce
308 izlenme308 okunma 0 yorum0 yorum

Diyabet Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?


Halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinen diyabet, toplumda yaygın görülen ciddi ve kronik türü bir sağlık sorunudur. Çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişim gösteren diyabet, bazı belirtiler eşliğinde ortaya çıkmakta olup, tedavi edilemediği takdirde ciddi sonuçlara neden olabilmektedir. Daha çok ileri yaş grubundaki bireylerde ortaya çıkabilen diyabet hastalığının tedavisi ise bulunmakta olup, bu sayede kolay bir şekilde kontrol altına alınabilmektedir. Günlük yaşantıyı olumsuz yönde etkileyebilen diyabet hastalığının başlıca özelliklerinden biri de, hiper tansiyon hastalığında olduğu gibi sinsi bir biçimde ilerleme göstermesidir. Bu sebeple, diyabet hastalığı genellikle belirtilerini geç zamanlı olarak gösterebilmektedir.


Diyabet Hastalığı Nedir?


Kan şeker düzeylerinin yüksekliği ile seyrek metabolik bir sağlık sorunu olan diyabet hastalığı, vücut içerisinde yer alan insülin hormonunun yetersiz kalması yada insülin direnç gelişmesine bağlı olarak kan şeker düzeylerinin yüksek olarak seyir etmesi ile birlikte meydana gelebilen ciddi bir sağlık sorunudur.


Diyabet Hastalığında Görülen Belirtiler Nelerdir?


Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere diyabet nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hastalığında bazı belirtiler görülmekte olup, bu belirtiler genellikle uzun süreçlerden sonrasında ortaya çıkabilmektedir. Diyabet hastalığında görülen belirtiler ise şunlardır; • Ağızda kuruluk meydana gelmesi

 • Aşırı düzeyde su tüketme gereksinimi duyulması

 • Normalden fazla idrara çıkılma gereksinimi duyulması

 • İştahsızlık veya tam tersi durum olan aşırı olarak yemek tüketim gereksinimi duyulması

 • Gün geçtikçe artış gösteren halsizlik durumu

 • Gün içerisinde normalden daha çabuk yorulma durumu

 • Agresiflik durumu görülmesi

 • Açıklanamayan kilo kaybı meydana gelmesi

 • Görmede sorun yaşanması, bulanık görme meydana gelmesi

 • Normal süreçlerden daha uzun süreçler içerisinde iyileşme gösteren yaralar oluşması

 • Sıklıkla tekrar eden enfeksiyonlar meydana gelmesi

 • Diş etlerinde ağrı ve kızarıklık meydana gelmesi

 • El ve ayaklarda uyuşma ve yanma durumu meydana gelmesi gibi birçok olumsuz faktörler diyabet hastalığının başlıca belirtileridir.


Diyabet Hastalığı Nedenleri Nelerdir?


Diyabet hastalığına neden olan 2 farklı etken bulunmaktadır. Bu etkenler ise şunlardır; • Pankreasta yeteri düzeyde insülin maddesi yer almaması veya tamamen yer almaması durumu

 • Vücut içerisinde yer alan insülin maddesinin yeterli miktarda olmasına rağmen, bedende, insüline karşı anormal bir biçimde direnç görülmesi ve bu sebeple vücut içerisinde yer alan insülin maddesinin yeteri düzeyde aktif olamaması gibi olumsuz faktörler diyabet nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hastalığına neden olmaktadır.


Diyabet Hastalığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?


Tedavisinin hiper tansiyon hastalığı ile hemen hemen aynı olan diyabet nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir tedavisinden de ilaç tedavisi ve günlük olarak düzenli bir biçimde uygulanması gereken egzersiz programları uygulaması olmak üzere 2 farklı tedavi seçeneklerine başvurulmaktadır. Hastanın ilk olarak diyabet hastalığına neden olan faktörlerin kesin teşhisi açısından gerekli test ve tetkikleri yaptırmasından hemen sonrasında tedavi sürecine geçilerek gerekli tedavi seçeneklerine başvurulmaktadır. Kronik bir hastalık olduğundan bazı durumlarda hastane yatışı da gerektirebilen diyabet hastalığı belirtilerinde bireyler vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdırlar.


Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.Kategoriler :   SAĞLIK Etiketler : Diyabet hakkındaDiyabet nasıl anlaşılırDiyabet göstergeleriDiyabet tedavisi Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!