Dismorfofobi( Ayna hastalığı) nedir ? Yayınlanma Tarihi : 05.10.2019 15:53:26 - 2 yıl önce
365 izlenme365 okunma 0 yorum0 yorum

Dismorfofobi Nedir?


Dismorfofobi bir başka deyişle ayna hastalığı, kişinin kendi bedeni hakkında devamlı ve takıntılı bir biçimde olumsuz düşünce ve yargılarda bulunması hastalığıdır. Kişi, başkalarına göre normal bir görüntüye sahip olabilir; ancak kendisi sahip olduğu görüntü üzerine devamlı rahatsızlık duyar. Rahatsız olduğu bu görüntüyü değiştirmek için devamlı olarak estetik cerrahlarına başvurur, defalarca estetik operasyon geçirse de görüntüsünden asla tatmin olmaz. Bu kişiler, devamlı olarak, her yerde, otururken, uzanırken, bir şeyler yerken ve içerken çirkin olduğu düşüncesini barındırarak huzursuz yaşayan kişilerdir. Kişi düşük düzeyde bir fiziksel bozukluğa sahipse, zaten daha önce taşıdığı kaygı katlanır ve klinik bir tablo olarak işlev bozuklukları ile karşımıza çıkabilir.


Gerçek Dışı Düşünceler


Dismorfofobik yani ayna hastalığı olan kişiler, kendi bedenleri üzerine tamamen yanlış ve gerçek dışı bir algıya sahiptirler. Çirkin oldukları düşüncesi devamlı zihinlerindedir. Kendileri ile ilgili kaygıları, genellikle yüz bölgesi ile ilgilidir. Bu endişeler genellikle beğenilmeme korkusu, sevilmeme, değer görmeme, utanç ve düşük benlik saygısı ile birlikte seyreder. Dimorfofobik kişilerin önemli bir kısmı, başkalarının onun kusurlarına bakıp çok çirkin buldukları ve alay ettikleri algısına sahiptirler.


Obsesyon Ve Kompülsiyon


Dismorfofobi mağduru pek çok kişi, devamlı olan ve tekrarlayan kompülsif davranışlar ortaya koyar. Örneğin devamlı aynaya bakma, kendisine aşırı bakım yapmaya çalışma, şapka takarak kendini kamufle etme gibi davranışları vardır. Ayrıca, kendini başkalarıyla karşılaştırma, sık sık kıyafet değiştirme, diyet yapma davranışları da görülür. Bu kişiler ayna karşısına geçip kendilerini saatlerce inceleyebilir ve başkaları ile karşılaştırabilirler. Bu, kişi için kontrol edilmesi oldukça güç bir rahatsızlıktır.


Tedavi süreci


Kişinin rahatsızlığının derecesine bakılarak psikiyatrik ilaç tedavisi yapılabilir. Bunun yanı sıra muhakkak psikoterapi uygulanmalıdır. Kişiye bilişsel davranışçı tedavi stratejileri uygulanabilir. Bununla birlikte, ego destekleme, hipnoz, geçmiş deneyimleri ve travmaları çalışma da tedavide önemli birer adımdır. Bu şekilde psikolojik tedavi ile kişi daha huzurlu bir hayata kavuşabilir.


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!