DirectX 12 Oyun Alanında Ne Gibi Değişiklikler Yaratacak? Yayınlanma Tarihi : 17.11.2019 09:34:18 - 1 yıl önce
331 izlenme331 okunma 0 yorum0 yorum

DirectX 12 Oyun Alanında Ne Gibi Değişiklikler Yaratacak?


DirectX temelde oyunların Windows işletim sisteminde çalışmasına izin veren ve donanımlarınızın oyunundaki güçlerini kullanmanıza izin veren bir yazılım arabirimidir. Microsoft DirectX ilk kez Windows 95 işletim sistemiyle tanıtıldı. DirectX ilk kez zamanla gelişmeye devam etti ve sürüm daha da arttıkça, bize daha iyi görünen ve daha yüksek performansla oynanan oyunları oynama olanağı sağladı.


Halen, bilgisayarlarımızda DirectX 11 kullanan oyunlar oynayabiliriz. Günümüz oyunlarının grafik kalitesini göz önüne alarak, DirectX'in başından beri nasıl geliştiğini görebilirsiniz. DirectX 11 ayrıca, önceki DirectX sürümüne kıyasla kalitede önemli bir yenilikti. Bu, inovasyonun en büyük Çerçeveleme özelliğiydi. Bu özellik sayesinde daha ayrıntılı modeller görebiliyorduk.


DirectX 12'ye baktığımızda, küçük dokunuşlarla bir güncellemeden radikal değişiklikler ve yenilikler getiren yeni bir DirectX sürümü görüyoruz. Bu yazıda, DirectX 12 ile gelen yeniliklere ve bu yeniliklerin oyunlarda ne gibi değişiklikler yapacağına bakacağız.


DirectX 12 ile gelen özellikleri ele aldığımızda, ağır bir şekil üzerinde performans artışı ve buna karşılık gelen ayrıntı seviyesinde artış görüyoruz. Tüm bu değişiklikler, sistemimizdeki donanımın daha verimli kullanılması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. DirectX 12 işlemcimizi ve grafik işlemcimizi etkin bir şekilde kullanmak için tasarlanmış bir arayüz. DirectX 12 tarafından geliştirilen iyileştirmeleri ayrı olarak işlemci ve grafik kartı açısından inceleyeceğiz. Şimdi bu yeniliklere göz atalım:


- İşlemci


DirectX'in yaygın olarak kullanılan sürümü DirectX 11'de, tüm işlem yükü yalnızca bir işlem kanalı üzerinde yürütülür. Bunun açıklaması; Sahip olduğunuz kaç çekirdekli işlemci olursa olsun, işlemcinizin yaptığı tüm hesaplamalar tek bir iletim dizgesine uyar. Bu işlem yükünün ağır oyunlarda sıkışmasına ve dolayısıyla kazalara ve kasılmaların yapılmasına neden olur.


DirectX 12 ile, çok çekirdekli işlemcinizin hesaplamaları tek bir kanal üzerinden aktarıldığı ilkesi sona erdirilir. Bu şekilde, tüm işlemci çekirdeğinden tam verim elde etmiş olursunuz. Bu, devrimci bir gelişme olarak tanımlanabilir. Sonuç olarak, bilgisayarınız küçülmeden karmaşık fizik hesaplamaları yapabilir; aynı zamanda yapay zekanın nasıl davranacağını belirleyebilir ve grafik işlemi için komutlar gönderebilir.


DirectX 12 tarafından sunulan yenilikler bunlarla sınırlı değildir. Bu, grafiksel hesaplamaların daha hızlı yapılabileceği ve DirectX 11'in aksine, birden fazla işlem kanal üzerinde aynı anda çalışacağı anlamına gelir. Gerçek zamanlı olarak, bu teknoloji demosuyla gecikme değerlerinin farklı iş parçacıkları üzerinde nasıl düştüğünü görebilirsiniz:


- Grafik İşlemcisi - GPU


Bilgisayarınızın işlemcide tek bir kanaldan çalışmasına duyulan ihtiyaç DirectX 12 ile birlikte başlayacak ve tüm CPU çekirdeğini etkin bir şekilde kullanabilen ekran kartınızdaki performansı etkin bir şekilde artıracaktır. İşlemcinizdeki bu değişikliklerle paralel olarak, işlemci grafik işlemciye (GPU) işlem komutlarını daha hızlı ve daha yüksek bir kapasiteye gönderebilir. İşlemcinizin her çekirdeği ekran kartınıza çizim komutları gönderebilir. Bu oyunda bir sahneye daha fazla öğe uydurabiliriz.


Bu değişim, açık dünya oyunlarında görünür bir fark yaratacaktır. Oyun geliştiricileri, yarattığı açık dünyalara çok daha fazla öğe yerleştirebilecek. Daha kalabalık şehirler, daha hareketli unsurlar, daha görsel efektler, daha fazla bina veya araç bizi bekliyor. Bilgisayarımız bu yükü ve azlığı olmadan uyanabilecektir. Bu değişikliğin bir sonucu olarak, bu teknoloji demolarına tanıklık edelim: 


DirectX 12'nin grafik işlemcileri için bir başka nimet, duman, sis, alev ve ışık efektleri gibi görsel efektlerin daha karmaşık bir şekilde tasarlanabilmesidir.Kategoriler :   TEKNOLOJİ Etiketler : DirectX 12 yenilikleriDirectX 12 oyun alanında ki değişikliklerDirectX 12 değişiklikleriDirectX 12 nedir Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!