Delinme Yaralarına İlk Yardım Nasıl Yapılır? Yayınlanma Tarihi : 28.09.2020 01:19:01 - 8 ay önce
92 izlenme92 okunma 0 yorum0 yorum

Delinme Yaralarına İlk Yardım Nasıl Yapılır?


İlk yardım, hasta veya yaralının durumunun daha kötüye gitmesini önlemek amacı ile olay yerinde tıbbi müdahale olmaksızın çevredeki araç ve gereçlerle bir ilk yardımcı tarafından yapılan ilaçsız müdahalelerdir. Çevrenizde gördüğünüz hayati tehlike taşıyan olaylara müdahale edebilmeniz için öncelikle bir ilk yardım eğitim kursu ve ilk yardım sertifikası almış olmanız gerekir. İlk yardım hakkında hiçbir şekilde fikriniz yok ise hasta veya yaralıya asla müdahale etmemelisiniz. Olay yerinde yapmanız gereken tek şey ambulansı aramak olmalıdır.


Delinme Yaralanmaları Nedir?


Delinme yaralanmaları sivri bir alet tarafından vücut boşluklarına ve hayati organlara açılabilen yara veya travmalardır. En fazla delinme yaralanmaları karın boşluğu ve karın içi organlarda görülür. Bağırsak delinme veya yaralanmaları da ikinci sırada görülen acil vakalardandır. İlk yardımın en temel amacı yaralı veya hastanın durumunun daha kötüye gitmesini önlemek ve iyileşmeyi sağlamaktır. Bu nedenle de her yaralanmaya farklı yaklaşım ve ilk yardım yapılacağı bilinirse işlemlerin sırası daha da kolaylaşacaktır. Delinme yaralanmalarında ilk yardım ve hastanın durumunu belirleme sağlık ekipleri gelene kadar yapılmış olmalı ve yapılan her işlem sağlık ekiplerine belirtilmelidir.


Delinme Yaralanmalarında İlk Yardım


Delinme yaralanmalarındaöncelikle hastanın bilinci kontrol edilir. Solunumu ve nabzı dolaşımı var ise hastanın bilinci açık ve kendindeyse hasta önce sakinleştirilir ve olayın nasıl geliştiği konusunda hastadan bilgi alınır. Olay yerinin güvenliği ve ikincil muayene yapılarak hasta hemen en yakın hastaneye götürülmelidir. Hastanın bilinci yok ise ve bir bağırsak delinmesi mevcut ise öncelikle bağırsakların lokalizasyonu kontrol edilir ve eğer bağırsaklar dışarıda ise ıslak veya nemli bir temiz bez ile bağırsakların üzeri örtülerek ambulans çağrılır. Ambulans gelene kadar hastanın bilinci, solunumu ve dolaşımı takip edilir. Sağlık ekipleri geldiğinde yapılan işlemler ile hasta sağlık ekiplerine teslim edilir.Kategoriler :   SAĞLIK Etiketler : ilk yarım nasıl yapılır Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!