D Vitamini Neye İyi Gelir? Yayınlanma Tarihi : 17.10.2019 16:29:30 - 2 yıl önce
333 izlenme333 okunma 0 yorum0 yorum

D vitamini kemik ve hücre gelişimi ve iltihaplı hastalıklara karşı iyi gelmektedir. D vitamini diğer vitaminlere göre besinlerde daha az bulunmaktadır. D vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etki yaratır. Kansere yakalanma riski, saç dökülmesi, kas ve kemiklerde zayıflık bu sorunlardan bazılarıdır. D vitamini fazla tüketildiğinde de bazı zararları vardır. Fazla tüketilen D vitamini kalp krizi riskini artırır ve böbreklerdi taş oluşumunu tetikler. Vücut güneşle temas ettiğinde doğal olarak D vitamini oluşur. Balık yağı, ciğer gibi besinlerde D vitamini bulunmaktadır ve D vitamini yağda çözülebilmektedir.


 


D Vitamini Bakımından Zengin Gıdalar


 


Balık Yağı


 


 Balık yağı D vitamini eksikliği olan kişilir için tedavi edici bir besin oluşturmaktadır. Balık yağı, morina balığı ciğeri olarak da adlandırılmaktadır. Balık yağı D vitamininin yanı sıra A vitamini bakımından da oldukça zengindir.


 


 Balıklar


 


 Balık türlerinden bazıları D vitamini yönünden oldukça zengindir. Somon, uskumru ve ton balığı D vitamini eksikliğinde kullanılabilir.


 


 Soya Sütü ve Tofu


 


 Soya sütü ve tofu hem D vitamini bakımından hem de kalsiyum bakımından oldukça zengindir.


 


Mantar


 


 Bütün mantar türleri D vitamini taşımamakla birlikte beyaz düğme mantarı D vitamini eksikliğinde önerilen bir mantar türüdür.


 


 Patates


 


Patates haşlandıktan sonra içerisine bir miktar süt konulup karıştırılıp tüketildiğinde günlük D vitamini eksikliğinin yüzde 1 kadarını karşılayabilmektedir.


 


 Süt ve Süt Ürünleri


 


 Süt ve süt ürünleri D vitamini bakımından zengin besin kaynaklarıdır. Süt ve peynir çeşitlerinin özellikle yağlı olması daha etkilidir. Bazı firmalar bu ürünleri D vitamini ile güçlendirmektedir.


 


Yumurta


 


  Yumurta hem protein hem de B12 vitamini açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Günlük bir yumurta tüketildiğinde günlük D vitamini ihtiyacının yüzde 4’ü karşılanmış olur.


 


 


D Vitamini Eksikliği Olabilecek Kişiler


 


Özellikle yaşı ilerlemiş kişilerde D vitamini üretimi yeteneği azalmaktadır. Bu yüzden belli bir yaştan sonra kişiler uzman bir doktor kontrolünde D vitamini takviyeleri kullanabilirler. Koyu cilt tiplerinde de D vitamini eksikliği görülebilmektedir. Çünkü cilde rengini veren melanin isimli madde D vitamini üretimini azaltabilmektedir.


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!