Crohn Hastaları Nasıl Beslenmelidirler? Crohn Hastalığı Nedir? Yayınlanma Tarihi : 08.10.2019 18:47:53 - 2 yıl önce
350 izlenme350 okunma 0 yorum0 yorum

Crohn Hastaları Nasıl Beslenmelidirler? Crohn Hastalığı Nedir?


Crohn hastalığı, sindirim kanalında var olan ve sürekli devam eden iltihaplı bir bağırsak hastalığıdır. Crohn hastalığında hasta karın ağrısı ve ishal sorunu yaşar. Hastalığın bir virüs ya da bakterinin bağırsağa yerleşerek başladığı söylenmektedir. Crohn hastalığının en çok görülen belirtileri, ishal, ateş, güçsüzlük, halsizlik, kilo kaybı, şişkinlik. Deride meydana gelen yaralar. Makatta ağrı ya da çatlak ve sarılık gibi bulgulardır.


Kimler Risk Altında?


Her yaş ve Her iki cinsiyetin de yaşayabileceği bu hastalık daha çok 16- 40 yaş aralarında görülür. Her iki cinsiyeti de aynı etkide etkiler. Kuzey Avrupa da ve Amerika iklimlerinde bulunan insanlar bu hastalığa daha çok yakalanmaktadırlar. ABD'de yaklaşık olarak 2 milyon insan Crohn hastalığından etkilenebiliyor.


Buna rağmen hastalığın kesin olarak nedeni bilinmemektedir. Tedavisi yoktur, yalnızca ağrıyı dindirmek iltihabı azaltmak için çeşitli yollar uygulanmaktadır. Doğru ve dengeli beslenme bu hastalık için önemli bir rol oynamaktadır, Çünkü sindirim sisteminde bulunan bu rahatsızlık yanlış beslenmeyle kötü sonuçlara yol açabilir bu yüzden emilimin


Crohn Hastalığı Olanlar Nasıl Beslenmelidirler?


Beslenmek bağırsakta var olan iltihabı azaltmak için çok önemlidir. bu hastalığa sahip olan kişilerin vücutlarında D vitamini ve B12 vitamini eksikliği olduğu için bu vitaminler ağırlıklı olarak beslenmelidirler.


Sindirim sistemini zorlamamak için sindirimi kolay besinler, makarna, pirinç, nohut, mercimek, kısaca tahıl ürünü tüketmelidirler. Bu gıdalar tamamen sağlıklı olmasalar bile karbonhidrat içerikli oldukları için gün içinde yeterli kalori almış oluyorlar. Muz, kavun, avokado, omega-3 yağları, balık ve yağsız pişirerek kümes hayvanları, püre haline getirmek kaydıyla havuç, fındık ezmesi, peynir, yine yağsız olmak şartıyla yumurta da tüketilmelidir.


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!