Çördük otu nedir ve faydaları nelerdir ? Yayınlanma Tarihi : 09.04.2020 01:53:38 - 1 yıl önce
3004 izlenme3004 okunma 0 yorum0 yorum

Çördük Otu Ve Yararları


Budaklı, dallı, yaprakları sivri ve ayva şeklinde bir tür bitkidir. Çiçekleri mavi renkli ve dikenlidir. Çiçeklerinin tozu; sarı ya da sarımsıdır. Tadında acılık vardır. Çördük otu nitelikleri, Ballıbabagiller familyasından olup 50 veya 120 cm uzayabilen kokulu, çok yıllık çalımsı bitkidir. Gövdesi dört köşeli kesitli, dallara ayrılan yapıda ve yeşil renginde iken, bitki ikinci senesinde odunsu bir hal alır. Koyu yeşil renkli, hafif tüylü, ince uzun ve ucu sivrilen yaprakları şerit ya da mızraksı biçimindedir.


Kelebek ve arıların çok sevdiği dudak şekli çiçekleri çoğu defa mavimsi mor, kimi zaman pembe veya beyaz çiçek demetleri biçiminde, yazın ortasından Eylüle kadar açmaktadır. Koyu kahverengi ve yassı olan tohumları küçüktür. Bitkinin, tohumuyla artmakta olup gövde kalemleri alınarak kökleri bölünerek üretilir. Uzun senelerden beri faydaları bilinmekte olan çördük otu, günümüzde bazı yemeklere koku ve çeşni katmak üzere küçük oranlarda eklenir. Kimi likör ve şarap yapımında kullanılır. Diğer adları : Çördük, çördek otu, zufa otu, hyssopus officinalis. 


Çördük Otunun Faydaları


Soğuk algınlığında terletici etkisiyle faydalıdır. Balgam söktürücüdür ve saman nezlesinde tahriş olmuş sümüksü dokuyu tedavi ederek rahat ettirir. Öksürük, bronşit, boğaz ağrısı ve kronikleşmiş nezlede etkilidir. İsteri ve hafif sara endişeli olma, hallerinin kolay atlatılmasına yardımcı olur. Sindirim sistemini uyarıp sindirimi basitleştirir. Ezilmelere ve yara berelere karşı hazırlanacak olan çay ile hafifçe masaj yapılıp tatbik edilirse şifa verir.


Çördük Otu Neye İyi Gelir


Hazımsızlık ve mide zafiyetini giderir. İdrar söktürür. Kulunç sancılarını keser. Zayıf çocukların gelişmesine destek olur.


Çördük Otu Nasıl Kullanılır


2 tatlı kaşığı yaprak ve çiçek karışımı üstüne 1 bardak kaynar su dökülür ve 10-15 dakika dinlendirilip süzülerek içilir. Acı bir tat gelirse bir tutam bal ile karıştırabilirsiniz. Bu çayı günde üç sefer birer bardak içebilirsiniz.Kategoriler :   ŞİFALI BİTKİLER Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!