Çocuklarda Kemik Gelişimi Nasıl Desteklenir ? Yayınlanma Tarihi : 10.10.2019 14:02:40 - 2 yıl önce
321 izlenme321 okunma 0 yorum0 yorum

Çocuklarda Kemik Gelişimi Nasıl Desteklenir?


Çocuklar için büyüme çağı ve ergenlik çağı çok önemlidir. Çünkü kemiklerin en çok gelişim ve büyüme gösterdiği zamanlar bu zamanlardır. Bu yüzdendir ki, iki evrede de çocuğunuzun beslenme alışkanlıklarına çok dikkat etmek zorundasınız. Tabii ki kemik gelişimde sadece beslenme özellikleri yeterli gelmeyebilir. Kemik gelişiminin diğer sebepleri genetikten de kaynaklanır. Bunun içinde genetiğinizin iyi kodlanmış olması gerekiyor. Şayet iyi kodlanmadı ise dışarıdan takviye almakta muhakkak yardımcı olacaktır.


Beslenmeye Önem Vermek


Çocuğunuzun kemik gelişimi evresinde beslenme mutlak önemlidir. Özellikle ne tüketileceği konusunda bilinçlenmek gerekir. Bebeklikten itibaren anne sütü almayan çocuklar inek sütü almalıdır. Unutulmamalıdır ki süt, kalsiyum açısından en zengin besin kaynaklarımızdandır. Tabii süt ürünleri ile de bitmiyor. Sabah kahvaltılarında çocuğunuza yumurta yedirmeyi de ihmal etmemelisiniz. Okula giderken yapılan kahvaltılar çocuğunuzun zihnini açtığı gibi özellikle kemik gelişimine de etki edecektir.


Çocuğunuzun kemik gelişimi ne kadar iyi olursa hasta olma düzeyi o kadar azalır. Bunun yanında ileriki yaşlarda kemik erimesi (osteoporoz) riski de azalacaktır. Bu hastalık ise çoğunlukla kadınlarda nükseder ve kemiklerin kolaylıkla kırılmasına neden olur. Kemik gelişini tamamlarken özellikle beyaz et yemek önemlidir. Balık her daim tüketilmelidir. D vitamini alımı kemiklerle doğru orantılıdır. Kemiğe yarayan her şey D vitaminin içinde mevcuttur. Buna güneş ışığı da dâhildir. D vitamini, güneşten aldığımız gibi, patates, tereyağı, yumurta ve balık yağında mevcuttur


Basketbol Oynamak


Basketbol oyunu çocukların kemik uzamasına ve daha uzun boylu olmasına yardımcı olur. Özellikle ergenlik döneminde oynanan basketbol hızla boy artmasına sebep olabilir.


Voleybol Oynamak


Voleybol oynarken sıçrama hareketleriyle kasların genleştiğini hissedersiniz. Bu genleşmeden sonra vücutta oluşan ağrılar aslında kemiklerin uzama reaksiyonundan kaynaklanmaktadır.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!