Çocuklara Kalp Masajı Nasıl Yapılır ? Yayınlanma Tarihi : 13.11.2019 10:43:16 - 2 yıl önce
1050 izlenme1050 okunma 0 yorum0 yorum

Çocuklara Kalp Masajı Nasıl Yapılır?


Gerek yetişkin bireylerde gerekse çocuklarda hayati bir önem taşıyan kalp masajı çocuklarda daha hassas ve daha farklı yöntemler ile yapılır. Özellikle 8 yaşını doldurmamış olan tüm çocuk hastalara yetişkinlerden farklı olarak kalp masajı tek ile uygulanır. Bununla birlikte 1 yaşını doldurmamış olan çocuk hastalar iletişim kuramazlar ve bilinçlerinin açık olup olmadığı anlaşılamaz bu nedenle de 1 yaş altı çocuklarda kalp masajı konusunda daha da hassas davranılır. Çocuk hastalara gerekli zaman aralıklarında kalp masajı yapıldıktan sonra bir sonuç alınmıyor ise iki soluk suni teneffüs verilir.


8 yaşını doldurmuş olan çocuklarda durumun gidişatına göre iki el ile kalp masajı uygulanabilir çünkü tek ele göre iki el ile yapılan kalp masajı daha fazla basınca neden olur. Ayrıca 8 yaşından büyük çocuklara kalp masaj oranı 15/2 oranında yapılması kalp masajının daha doğru yapılmasına ortam hazırlarken aynı zamanda doğru bir teknik uygulanmasını sağlar. Sağlık yani tıp alanında birçok ufak yöntem ile birçok hayat kurtarılır bu yöntemlerden birisi de ölüm tehlikesi olan hastalara doğru bir şekilde yapılan kalp masajı uygulamasıdır. Kalp masajı; doğru zamanda, doğru yerde ve doğru teknikler ile yapıldığında hayat kurtarabilir.


Kalp Masajı Nedir


Solunum sistemi ya da dolaşım sistemi duran bir hastaya o anda doğru bir şekilde yapılan yöntemlerin tümüne "Kalp masajı" adı verilir. Doğru bir şekilde yapıldığında hayat kurtaran kalp masajı aynı zamanda yanlış bir uygulama sonucunda da ölümlere sebebiyet verebilir. Yetişkin insanlarda olduğu gibi çocuklarda da kalp masajı önem göstermektedir. Tabi ki yetişkinlere uygulanan kalp masajı teknikleri ile çocuklara uygulanan kalp mesajı yöntem ve teknikleri birbirinden farklıdır.


 Kategoriler :   KİŞİSEL GELİŞİM Etiketler : Çocuklara Kalp Masajı yapmakÇocuklara Kalp Masajı nasıl yapılırÇocuklara Kalp Masajı önlemleri Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!