Çocuk Parasının Nereden Alınacağı Hakkında Bilgi Yayınlanma Tarihi : 16.11.2019 12:24:10 - 1 yıl önce
304 izlenme304 okunma 0 yorum0 yorum

Çocuk Parasının Nereden Alınacağı Hakkında Bilgi


Genç nüfusu artırmak amacıyla geçtiğimiz yıldan beri ülkemizde, devlet yeni doğan çocuklar için ''doğum yardım parası'' vermektedir. Ailelere maddi destek vermek amacıyla da çıkarılan bu yasadan, geçtiğimiz yıldan beri çok sayıda aile yararlanmıştır. Fakat aynı zamanda ailelerin bu yardımdan faydalanabilmeleri için bazı şartlar vardır.


Kimler Doğum Yardımı Alabilir?


Doğum yardım parası, çalışanlar da dahil olmak üzere tüm annelere verilmektedir. Ancak bu yardımdan faydalanabilmek için bazı şartlar vardır. Öncelikle doğum yapan annenin ve bebeğinin sağ olması lazımdır. Ayriyeten yine bu yardımdan faydalanmak için annenin Türk vatandaşı olması lazımdır ve doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmiş olması gerekir.


Doğum Yardımı Ne Kadardır?


Doğum yardımı miktarı, doğan çocuğun ailenin kaçıncı olduğuna göre değişiyor. Eğer doğan çocuk, ailenin ilk çocuğuysa 300 TL, ikinci çocuğuysa 400 TL, 3. veya sonradan gelen çocuğuysa 600 TL yardım verilmektedir.


Ayriyeten ikiz doğuranlar için bu rakam 700 lira olmakta, üçüz doğuranlar için ise 1300, dördüz doğuranlar için 1900 ve sonraki her çoklu doğum rakamında ise üzerine 600 lira gelerek artmaktadır. Tekrar belirtmek gerekir ki; 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğum yapan annelere doğum yardım parası verilmez. Ama belirtilen tarihten sonra doğan çocuklar için verilecek doğum yardım parası, o tarihten önce doğan ailenin diğer çocukları da hesaba katılarak ona göre verilir. Bu şu anlama geliyor: 15 Mayıs 2015 tarihinden önce dünyaya bir çocuğunuz gelmişse ve bu tarihten sonra da bir çocuğunuz olmuşsa, bu yeni doğmuş çocuğunuz için 2. çocuk yardım parası olan 400 lirayı alabileceğiniz anlamına gelir. Ama yukarıda da belirttiğim gibi ilk doğan çocuk için yardım parası verilmez.


Doğum Yardımı Nereden ve Nasıl Alınır?


Doğum yardımı, devlet tarafından sağlanan bir yardım olduğu için yardımdan faydalanmak için devlete başvurmak gerekir. Yardımdan faydalanmak isteyen aileler, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesini tam bir şekilde doldurmalı ve Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü il merkezleri veya Sosyal Hizmet Merkezleri aracılığıyla teslim etmeliler. Yurt dışında yaşayan anneler ise bu teslimatı Büyükelçilikler veya Konsolosluklar aracılığı ile gerçekleştirebilirler. Ayriyeten başvurular posta yolu ile de yapılabilir.Kategoriler :   İLGİNÇ BİLGİLER Etiketler : Çocuk Parası nedirÇocuk Parası nereden alınırÇocuk Parası nasıl alınırÇocuk Parası almak Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!