Çilekli Lif Örnekleri ve Yapılışı Yayınlanma Tarihi : 24.09.2020 01:43:05 - 7 ay önce
79 izlenme79 okunma 0 yorum0 yorum

Çilekli Lif Örnekleri ve Yapılışı


Günlük hayatımızda banyolarımızda kullandığımız liflerin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan çilekli lif örnekleri en çok beğenilen lif türleridir.


Kare Çilekli Lif Örneği Yapılışı


İlk önce tığ ile bir kaç zincir çekiniz. Sonra tığ yardımı ile çektiğiniz son zincirden bir öncekine tığınızı geçiriniz, lif ipini alarak tığ ile zincirin içinden çıkartınız. Bu işlemi 3 defa yapınız. Sonra lif ipini diğer eliniz ile tutunuz. Tığ yardımı ile diğer elinizde tuttuğunuz ipi boş çektiğiniz toplu lif iplerinin arasından çıkartınız. Diğer elini ile tuttuğunuz ipi bırakmadan tığınız yardımı ile tekrar ipin arasından geçirerek ipi çekiniz. 1 zincir daha çekerek fıstık yapınız. Bu işlemi 21 tane fıstık yapana dek tekrarlayınız. Daha sonra kare çilekli lif örneğin kırmızı olan lif ipini ikinci fıstığın bitim yerine tığ yardımı ile batın ve ipi çekerek 1 defa zincir çekerek sabitleyin. Kırmızı lif ipini önce iki defa sabitlemiş olduğunuz yere dolun tığ yardımı ile boş ip haline getiriniz.


Daha sonra aynı yere aynı işlemi 3 defa daha yapınız. Arada 4 zincir çekiniz. Arada 2 fıstık atlayarak bu işlemi de her çilek lif örneğinde fıstık yaptıktan sonra uygulayınız. Daha sonra çileğin yaprağını yapmak için yeşil ipinizi ilk çilek lifin boş kısmına zincir ile sabitleyin. Her boşluğa küçük ipten 2 defa dolarak hepsini tek bir fıstık haline getiriniz. Arada 8 zincir çekiniz ve bu işlemi her çilekli lif örneğinde çileğin baş kısmına yapınız. Daha sonra beyaz lif ipini 1 fıstık yapıp yaprağını yaprağın baş kısmına zincir ile sabitleyin. Sabitlenen yere 1 fıstık yapınız arada aşağıda kalan beyaz iki fıstığın ortasına ip alarak batın ve iki fıstığı birlikte ip alarak tamamlayınız.


21 tane alt kısımda, 18 tane yan kısımda olacak şekilde kare çilekli lif örneğini tamamlayınız.


Keseli Çilekli Lif Örneği Yapılışı


6 zincir tığ yardımı ile çekiniz. Son zinciri ilk zincire ip alamadan batın ve ip alarak çıkınız. 1 zincir çekin ve ipi boş alarak fıstık yapın. Her fıstık arasında 2 zincir çekerek devam ediniz. Fıstıkları birleştirerek keseli çilekli lif örneğine başlayınız. Köşelerini yapmak için ilk fıstığın başına iki fıstık yapınız. Diğer fıstıkların arasına birer tane fıstık yaparak bu işlemi 18 sıra olana kadar yapınız. Kesme işleminde ilk fıstıktan sonra bir boşluk kalacak şekilde fıstıkları birleştiriniz. Daha sonra 5 sıra bu şekilde devam ediniz. Daha sonra keseli çilekli lif örneğinitamamlayınız. Yapraklarını zincir çekerek tamamlayınız.Kategoriler :   KİŞİSEL GELİŞİM Etiketler : lif modellerilif yapımıçilekli lif modelleri Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!