Çekilen Krediden Vazgeçmek Aynen Geri Ödemek Yayınlanma Tarihi : 02.10.2019 21:08:09 - 2 yıl önce
518 izlenme518 okunma 0 yorum0 yorum

Çekilen Krediden Vazgeçmek Aynen Geri Ödemek


Nakit paraya ihtiyacımız olduğunda bu ihtiyacımızı gidermek için zaman zaman banka kredilerine başvurmaktayız. Kredi çekmenin bize sağladığı avantajlar da var bunlardan en önemli olanı ise bankadan nakit alınan paranın taksitli olarak geriye ödenmesidir. Yalnız bazen çektiğimiz krediye gerek duymadan işlerimizi hallettiğimiz anlar oluyor ve bankaya bu parayı aynen geriye edebilmenin gereksinimini duyuyoruz.


Artık yeni çıkan bankacılık kanunlarına göre bu parayı aynen iade etme şansımız var. Hem de hiç bir faiz ve ceza ödemeden. Bankacılık kanununda yapılan yeni düzenlemelerle beraber 14 gün içinde çektiğimiz parayı faizsiz ve ceza ödemeden iade edebilmekteyiz. Birçok kişi bu durumu bilmemektedir ve bundan dolayı da hiçbir şey yapamamaktadır.


Çekilen Kredi Aynen Geri Ödendiğinde Ceza Ödenir Mi?


Günümüzde birçok kişi çektiği krediyi geri öderken ceza ödemesi ile karşı karşıya kalıp kalmayacağı hakkında bir bilgi sahibi olmadığı için hareket edemiyor. Bankacılık düzenlemesi ile kişiler tüketici kredisi kullandıklarında 14 gün içerisinde herhangi bir cayma bedeli veya ceza ödemesi olmadan ödeme yapabilirler. Bu işlemin hareket görebilmesi için süre çok önemlidir 14 gün süresini aşmamak yani. 14 Günlük süreyi aşmayan kullanıcılar geri iade işlemi yapacakları için herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Aslında bu durum tüketici haklarını koruma derneğinin yaptığı işlemle aynıdır.


Kişi aldığı krediden sonra 14 günlük süreyi doldurduktan sonra iade etmek isterse bir miktar ceza ödemek zorunda kalabilecektir. Ceza ve iade işlemleri her kredi için aynıdır. Ceza ödemesi denilen olayda kredi çekilen tarihten ödeneceği güne kadar olan zaman için faiz işlemi uygulamasıdır. Bu sebepten dolayı iade süresi dolduktan sonra ne kadar kısa sürede para iade edilirse faiz miktarı da o kadar düşecektir.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!