CCleaner Nasıl Kurulur? Yayınlanma Tarihi : 19.10.2019 00:48:53 - 2 yıl önce
348 izlenme348 okunma 0 yorum0 yorum

Bilgisayarlarımızda aşırı birikme ve program yükleme sonucunda oluşan yavaşlama ve donmalara karşı aldığımız önlemlerin başında temizleyici programlar gelir. Program kurarken indirilen eklentiler ve fark etmeden indirilen dosyaları manüel olarak temizlemek zor ve zaman alıcı olduğundan, bu iş için tasarlanan programları kullanmak daha caziptir. İşte bu anlamda kullanılan programların başında gelen CCleaner nedir anlatmaya çalışacağız.


Öncelikle bu programın ücretsiz ve profesyonel versiyonlarının farklı işlevleri olduğunu, ücretsiz versiyonların evde veya işyerindeki bireysel kullanıcılara göre olduğunu, profesyonel sürümlerin ise büyük şirketlerde çok önemli görevler üstlendiğini bilmeniz gerekiyor. Bilgisayarları rahatlatmasıyla günlük işlerin yapılmasını kolaylaştırması, bilgisayarın dolarak veya donarak formatlık hale gelmesi önlemesi açısından faydası çok fazladır.


Bilgisayarımızı perde arkasından yavaşlatan dns cache, session, kayıtlı parolalar, cookie, history ve cache gibi lüzumsuz dosyaların silinmesini; ayrıca registry kategorisindeki mui cache, font, gereksiz dll dosya türlerinin silinmesini sağlayarak, diğer programların işleyişini hızlandırmaktadır.


Ne işe yaradığını öğrendiğimiz CCleaner nasıl kullanılır ona da bir göz atalım. İnternetten güvenilir bir siteden indirdiğiniz CCleaner programını bilgisayarınıza kurmanızın ardından beliren masaüstü simgesine tıklayın ve çalıştırın. CCleaner’ı ücretsiz kullanacaksanız, sol tarafta bulunan CCleaner menüsünden bilgisayarınızda görmek istemediğiniz dosyaları veya dosya türlerini silmesi için seçim yapmanız gerekiyor. Yukarıda saydığımız dosya ya da dosya türlerinin bulunduğu temporary files klasörünü, dns cache ve Windows log dosya türlerini seçmelisiniz.


Seçtikten sonra CCleaner penceresinin alt tarafında bulunan Anlyze sekmesine tıklamanız ve seçtiğiniz tüm kategorilerin incelenmesini sağlamanız gerekmekte. Bu analiz işlemi bilgisayarınızın doluluk oranına göre biraz sürebilmektedir. Hemen ardından Run cleaner sekmesine tıklarsanız, birkaç dakika önce bilgisayarınızda bulunmasından rahatsız olduğunuz her şey anında silinecektir.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!