Bradipne Nedir ? Yayınlanma Tarihi : 11.10.2019 00:18:10 - 2 yıl önce
1932 izlenme1932 okunma 0 yorum0 yorum

Bradipne Nedir?


Bradpine ağır nefes alma anlamına gelir. Bu durum genellikle beyin ve kalp ile ilgili sorunlardan kaynaklanır. 50 yaşına kadar olan kişilerde dakikada 20 adete kadar soluk alma normal kabul edilir. Bradpine yaşandığında solunum hızı çok rahatsız edici derecede düşer.


Bradpine Belirtileri 


Yorgunluk, halsizlik, solunum düzenindeki bozulma en sık görülen Bradpine belirtilerindendir. Bradpine yaşayan kişiler günlük işlerini bile yapmakta zorluk çekerler. Göğüs bölgesinde hassaslık, rahatsızlık, bayılma hissi ve baş dönmesi de diğer belirtilerdendir.


Bradpine Nedenleri


Uyku Apnesi


Uyku apnesi yaşayanlarda Bradpine yani ağır nefes alma durumu da görülebilir. Uyku apnesinde uyku sırasında solunum durmaktadır. Bu aşamada solunum önce yavaşlar sonra durur.


Uyuşturucu Türü İlaçlar


Narkotik türüne giren bazı ağrı kesicilerin Bradpine sorunu yarattığı bilinmektedir. Sinir sistemini etkileyen bu ilaçlar solunumu da yavaşlatabilir.


Hemokromatozis


Hemokromatozis, vücudun bazı kısımlarında normalden fazla demir birikmesi olarak tanımlanır ve Bradpine rahatsızlığını tetikleyen bir durumdur. Fazla miktarda demir, solunum düzenini olumsuz yönde etkilemekte ve Bradpine sorununa yol açmaktadır.


Kalp Rahatsızlıkları


Kalp ritmi düştüğü zaman Bradpine yaşandığı da görülür. Kalp, kanı ağır pompaladığında bu durum soluk almayı da etkiler. Açık kalp ameliyatları sonrası da Bradpine yaşanması bilinen bir durumdur.


Beyin Rahatsızlıkları


Beyinde pıhtı ve tümör oluştuğunda da Bradpine yaşanabilir. Bu durumlar beyindeki oksijen akışını olumsuz etkiler.


Hipotiroidi


Bradpine sebeplerinden biri olan Hipotiroidi tiroid bezlerinin, normalin altında tiroit üretmesi sonucu yaşanır. Solunum hızını yavaşlattığı gibi nefes alma güçlüğüne de yol açar.


Bradpine Tedavisi


Bradpine başka etkenlere bağlı olarak gelişen bir rahatsızlık olduğu için bu etkenlerin ortadan kaldırılması durumunda son bulur. Nefes darlığı yaşanması durumunda solunum cihazı ile hastaya destek verilir.


 Kategoriler :   SAĞLIK Etiketler : bradipne nedir tıptaşipne nediryenidoğanda bradipnehiperpne nedirhipoventilasyon nedirhipopne nedirapne nedirdispne nedir Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!