Boraks Zararları Nelerdir? Yayınlanma Tarihi : 29.10.2020 22:26:22 - 6 ay önce
72 izlenme72 okunma 0 yorum0 yorum

Boraks Zararları Nelerdir?


Boraksın zararlarının neler olduğu konusuna başlamadan önce, boraksın ne olduğu hakkında sizlere biraz ön bilgi vermek istiyorum. Market raflarında gördüğümüz o çok güzel ve kaliteli güzellik malzemelerinin bir kısmının içeriğinde boraks bulunmaktadır. Bu duruma şaşırmamanız gerek. Bunun yanında boraks, günlük kullandığımız sabun ve temizlik malzemelerinde, kozmetik ürünlerinde ve bazı cilt bakım ürünlerinde de bulunmaktadır. Peki boraks cilde sürülür mü? Asıl sorumuz budur...


Boraks Nedir?


Boraks 4,000 yıl önce ilk olarak İran’da keşfedilmiştir ve o zamandan beri de hala bu mineral çıkarılıp kullanılmaktadır. Boraks kristalleri, dağlardaki akan suların bir araya gelmesi ile birleşerek o suyun buharlaşması sonucunda meydana çıkarlar. Suyun buharlaşması ile beraber boraks kristalleri konsantre bir duruma gelerek sertleşmektedir. Boraks sıcak suyun içine koyulduğu zaman mevcut su moleküllerini, hidrojen perokside çevirip ağartıcı bir etki göstermesine sebep olur. Bor mineralinin içinde de az miktarda borak vardır.


Kozmetik Ürünlerde Boraks Neden Kullanılır?


Boraks, kozmetik ürünlerin, losyon ve kremlerin kıvamını daha da arttırabilmek için kullanılmaktadır. Karıştırıldığı ürün içinde emülgatör görevi gerçekleştiren boraks, daha çok aşındırıcı ve temizleyici el sabunlarının içinde kullanılmaktadır. Boraks maddesi, doğal yapısı gereği mükemmel bir temizleyici işeve sahiptir. Boraksın yararları da vardır. Kozmetik ürünlerinin içine, bakteri ve ölü deri hücrelerini yok etmek, ciltteki yağ miktarını azaltmak ve sivilce oluşumunu önleyecek bir peeling işlevli temizlik kremi üretmek amacı ile koyulmaktadır. Birçok soğuk kremi ve exfoliants’larda boraks kullanılmasının başlıca sebeplerinden biri budur.


Boraks Zararları Var mıdır?  • Boraksın düşük dozajlarda, genellikle deri üzeri için kullanımı güvenli olarak kabul edilmektedir. Ancak boraks içeren kozmetik ürünlerin etiketlerinde, kullanım yapıldıktan sonra mutlaka ellerin veya yüzün iyice durulanması hakkında uyarıda bulunmaktadırlar.

  • Boraksın zararlarından birisi de nadir olan durumlarda, alkalilik seviyesini artırdığı için ciltte tahrişe neden olabilmesidir. Boraks içeren tüm ürünlerin sık kullanılması toksit etkilere sebep olabilmektedir. Aynı zamanda cildi hassas yapıya sahip olan ve alerjik reaksiyona yatkın olan kişilerin boraks içeren ürünleri kullanmamaları gerekmektedir. Boraks, alerji ile beraber iritasyona da sebep olabilmektedir.

  • Boraks, erkeklerde sperm sayısında azaltıcı etki göstermesinden dolayı ABD’de yasaklanmıştır. Ancak ülkemizde böyle herhangi bir yasak yoktur. Bundan dolayı boraks hakkında bilinçli olmamız, boraksın zararlarından en asgari biçimde etkilenmemizi sağlayacaktır.

  • Boraks kozmetik ürünler dışında bazı paketlenmiş gıdaların içinde de yasal olmayan bir şekilde, koruyucu madde amacı ile kullanılabilmektedir. Hazır erişte, köfte, havyar, konserveler gibi besinler bunlardan yalnızca birkaçıdır. Kısa süreli de olsa boraksa maruz kalmak, kansere sebep olmasa bile 5-10 yıl sonra kozmetik ürünlerdeki kullanımı sonucunda karaciğer kanserine sebep verebilmektedir.

  • Eğer boraks içeren herhangi bir ürün kullanıyorsanız, çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamanız gerekmektedir. Özellikle hamilelerin, boraks içerikli kozmetik ürünlerinden kesinlikle uzak durmaları gerekmektedir.


Boraks Yutulursa Ne Olur?


İnsanlar tarafından yanlışlıkla boraksın yenmesi ya da içilmesi, ciddi bir durum teşkil eden borik asit zehirlenmesine neden olabilmektedir. Bunun haricinde bir maddeye sık sık maruz kalmanız halinde kronik bir zehirlenme tetiklenebilir. Bu tür zehirlenme belirtilerinin arasında ise; mavi yeşil renklerinde bir kusma, deride kızarıklık ve döküntüler meydana gelmesidir. Olabilecek başka belirtiler ise; ateş yükselmesi ve deride kabarcıklar meydana gelmesidir. Bu tür etkiler görüldüğü zaman mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.


Boraks Nerede Satılır Fiyatı Nedir?


Borakslar eczanelerde, aktarlarda, marka bilinirliği ve güvenilirliği kanıtlanmış olan bazı internet sitelerinde satılabilmektedir. En güvenilir hareket ise; boraksı eczane veya aktarlardan satın almaktır. Boraksın fiyatı ise, kullanıldığı alana ve ürüne göre değişiklik göstermektedir. Temizlik için alındığında uygun fiyatlara alınabiliyorken, gramajı düştüğü zaman bu fiyatlar daha da yükselebilmektedir. Boraksın fiyatı bazı internet sitelerinde genellikle 7 ile 34 TL aralarında değişiklik göstermektedir.


Slime İçeriğinde Boraks Kullanılması


Son zamanlarda yeni bir eğlence aracı olarak ortaya çıkan slime yapımı için de boraks kullanılmaktadır. Boraks çok fazla solunduğunda akciğer problemlerine, hatta ilerleyen zamanlarda akciğer kanserine bile sebep olabilmektedir. Bu nedenden dolayı slimeın zararlı olup olmadığını sormadan önce, slime boraks kullanılmadan nasıl yapılır sorusuna yanıt bulmak gerekmektedir.


Güvenlik Önlemleri Almak


Boraksın içinde bulunduğu; bazı antiseptik ürünler, toz halindeki ilaçlar, cam tozları, cilt losyonları, tüm boyalar, böcek ilaçları ve fotoğrafçılıkta kullanılan kimyasalların içinde bulunmaktadır. Boraks içeren maddeleri, çocuklarınızın ya da evcil hayvanlarınızın asla ulaşamayacağı yerlerde saklamanız gerekmektedir. Eğer yanlışlıkla boraks yutarsanız ya da çocuğunuzun veya evcil hayvanınızın boraks yuttuğundan şüphe ediyorsanız, derhal bir acil tıbbi müdahale almanız gerekmektedir. Zehirlenmeye sebep olan şeyi de hastaneye giderken mutlaka yanınızda götürmelisiniz.


Ve sonuç olarak da boraks cilde sürülür mü? sorusunun cevabı da şöyledirki; eğer dikkatli bir şekilde ve eser miktarda kullanırsanız evet sürülebilir, ancak aşırı kullanırsanız boraksın ciddi zararları ile karşı karşıya gelebilirsiniz.


 


Kategoriler :   İLGİNÇ BİLGİLER Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!