Boğaz Ağrısı Nasıl Olur ve Hızlı Tedavisi Nasıl Olur ? Yayınlanma Tarihi : 11.10.2019 22:19:30 - 2 yıl önce
321 izlenme321 okunma 0 yorum0 yorum

Boğaz Ağrısının Hızlı Tedavisi


Boğaz ağrısı her mevsim yakalanabileceğimiz bir hastalık. Islak saçla durmak, sıcaktan soğuğa hızlı geçişler sebeplerden vücut zayıf düşüyor ve boğaz ağrıları belirtileri baş gösteriyor. Son günlerde boğaz ağrıları sık sık karşılaşılan bir sorun ve çoğu kişinin keyfini kaçırıyor.


Boğaz Ağrısı Tedavisi


Hekiminizin yazdığı ilaçlara ilave olarak evde kendi imkanlarınız ile boğazlarınızı rahatlatmanızı sağlayacak birkaç yöntemi sizler için aşağıda belirttik.  • Günde 2, 5 litreden az olmayacak şekilde bolca sıvı tüketin. Evde boğazlarınıza iyi gelecek bitki çayları tüketebilirsiniz. Not: İçerdiği ''tanik asit'' nedeniyle siyah çay boğazlarınızı daha fazla tahriş edebilir. Bu sebeple bitki çaylarını tercih etmeniz doğru olacaktır.

  • Bir bardak suya iki çay kaşığı tuz ekleyerek karıştırın ve iki dakikadan az olmayacak şekilde gargara yapın. Bu boğazlarınızın rahatlamasını sağlayacaktır.

  • Yemek seçerken dikkat edin sert ve katı yiyecekler boğazınızı daha fazla tahrişe sebebiyet verebilir bu yüzden daha yumuşak gıdalar tüketin.

  • C vitamini vücut direncini yükseltip virüslerle savaşacaktır. C vitamini yönünden zengin içecekler tüketmeniz faydalı olacaktır.

  • Safranın antidoksan özelliği çok güçlüdür. Bir bardak sıcak suyun içine yarım çay kaşığı safran ve yarım çay kaşığı tuzu ekleyerek karıştırın ve su ılıklaştığında gargara yapın.

  • Acı biberin içinde bulunan ''capsicum'' maddesi boğaz ağrınızı hafifletecek ve varsa iltihaplarla savaşacaktır. Bir bardak suya göz kararı acı biber sosu yada acı biber ekleyerek karışım hazırlayın ve gargara yapın. Boğazınız biraz yanabilir fakat kısa süreli bu acı boğazlarına çok iyi gelecektir.

  • Bu dönemde sigara kullanmanız doğru olmayacaktır kesinlikle içmeyin

  • 2 kaşık bala 2 kaşık zerdeçal karıştırıp tüketin. Balla karıştırılmış sıcak sıvılar tüketmeye özen gösterin bu sizi zinde tutacaktır.


Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalı?


Boğazlarınızdaki ağrılar 1 hafta içinde geçmediyse, ateş belirtileri varsa, kollarda, bacaklarda ve eklem yerlerinde ağrılarınız varsa, halsizlik belirtileri varsa, sarı-yeşil balgam şikayetiniz varsa ve öksürüyorsanız mutlaka hekiminize başvurmalısınız.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!