Birden Çok Dosyada Kelime Bulma ve Değiştirme Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi : 14.11.2019 10:42:37 - 2 yıl önce
1023 izlenme1023 okunma 0 yorum0 yorum

Birden Çok Dosyada Kelime Bulma ve Değiştirme Nasıl Yapılır?


Çok sayıda dosyayı düzenlemekle yükümlü olanlar, birden fazla metin dosyası içerisinde kelime bulma ve değiştirmenin ne kadar büyük vakit kaybettirdiğini görmüşlerdir. Eğer siz de bu durumu yaşadıysanız ve bu tip işlemleri hiç vakit kaybetmeden yapmak istiyorsanız bu ipucu çok işinize yarayacak. Notepad++ adlı yazılım, birden çok dosya içerisinde çeşitli kelimeleri bulmaya ve tek hamleyle değiştirmeye olanak tanıyor. Bu yazılım internet üzerinde ücretsiz olarak da bulunuyor ve işleri inanılmaz derecede kolaylaştırıyor.


Birden Çok Dosyada Kelime Bulma ve Değiştirme Nasıl Yapılır?


İlk olarak Notepad++ programını bilgisayarınıza kurup çalıştırdıktan sonra CTRL + Shift + F tuşlarına basarak Dosyalarda Bul menüsünü açmanız gerekiyor. Bu menüde Dizin kısmını gerekli klasöre ayarlayarak "sadece tam sözcükleri eşleştir" seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor. Ardından Aranan ve Değiştir kelime boşluklarını kullanarak aradığınız ve değiştirmek istediğiniz kelimeleri yazılıma belirtmeniz isteniyor.


Bu işlemleri yaptıktan sonra Tümünü Bul tuşuna tıklanıyor ve düzenlenmek istenen dosyalar listeleniyor. Bu menüde düzenlemek istemediğiniz dosyaları Delete tuşunu kullanarak çıkarabiliyorsunuz. Son olarak Ctrl+H tuşlarına aynı anda basarak Değiştir menüsüne gitmeniz ve Tüm Açık Belgelerde Değiştir tuşuna tıklamanız gerekiyor. Tüm bu aşamaların sonunda birden çok dosyada kelime bulma ve değiştirme işlemi tamamlanmış oluyor.


Sadece Belli Dosya Türlerinde de Değiştirme Yapabilirsiniz


Bulup değiştirmek istediğiniz kelimelerin birden çok belgede değişmesini sağlarken dikkat etmeniz gereken bir başka detay da gelişmiş arama seçenekleri olmalı. Notepad++ yazılımının içerisinde bulunan gelişmiş arama ve değiştirme ayarları üzerinden sadece .doc sadece .txt ya da sadece .docx dosyalarını değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için Aranan ve Değiştir boşluklarının altında yer alan Filtre seçeneğini kullanmanız gerekiyor. Filtre bölümüne *.* yazarak tüm dosya türlerinde değiştirme yaparken, *.doc yazarak sadece .doc dosyaların değişmesini sağlayabilirsiniz.Kategoriler :   İLGİNÇ BİLGİLER Etiketler : Birden Çok Dosyada işlem yapmaBirden Çok Dosyada kelime aramaBirden Çok Dosyada işlevler Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!