Binge-Watching Ne Demektir ? Yayınlanma Tarihi : 08.11.2019 23:20:36 - 2 yıl önce
421 izlenme421 okunma 0 yorum0 yorum

Binge-Watching Ne Demektir?


Binge watching” art arda ya da çok kısa bir zaman dilimi içerisinde birden fazla video veya televizyon şovunun bölümlerini peş peşe izlemek şeklinde tanımlanır. Bu kavramın 1980 tarihlerinde televizyon kanallarının sadece bir dizinin bölümlerini bir kaç saat süreyle yayınlamasıyla meydana çıkan maratonlar sebebiyle veya bir DVD'nin bölümlerinin peş peşe seyredilmesiyle meydana çıktığı düşünülür. Bu tarz televizyon maratonları bugün dahi çok meşhurdur. Tek bir oturumda en tercih ettiğiniz televizyon programının tüm bölümlerini seyretmek zevkli görünüyor olsa da, araştırmalar bu durumun sağlık açısından çok kötü olduğunu gösteriyor.


Olumsuz Etkileri


Televizyon seyretmek sakin bir eylemdir ve bu eyleme genel olarak yavaş kan dolaşımı ile metabolizmaya sebep olan sağlıklı olmayan atıştırmalıklar eşlik ediyor. Araştırmacılar çok uzun süre bir şeyler seyretmenin obezite, kalp sorunları, çokça yorgunluk, kanser oluşumu, sırt sıkıntıları ve kötü görme ile erkeklerde doğurganlıkta azalış ve tip iki diyabet tarzında kronik hastalıklara sebep olduğunu gösteriyor.


Özgüven Kaybı


Bunların dışında bu kişiler genel olarak işlerin son teslim edilme zamanlarını kaçırmaktadır. Birtakım aşırı durumlarda da, insanlar gerçek hayatlarından daha fazla bu hayal ve ütopik dünyalarında yaşamaya başlarlar ve neticesinde bu durum özgüven kaybını ortaya çıkarıyor.


Binge-watching’ in arkasında yer alan sebebin bu etkinlik esnasında dopamin tarzında kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan hormonların serbest kalması olduğu belirtilir. Bu hormonlar aynı zamanda alkol ile uyuşturucu bağımlılığı olan durumlarla ilgilidir ve düzenli bir şekilde uzun müddet televizyon seyretmenin bağımlılığa neden olabileceği düşünülmektedir. Arkadaşlar ile aileler bu televizyon şovları ile ilgili konuşabilmek adına gerçekleştirilen akran baskısı da bu problemi bir hayli etkiliyor. Sonuç olarak özgüven kaybının oluşması kaçınılmaz oluyor.


 Kategoriler :   İLGİNÇ BİLGİLER Etiketler : binge watch izlebinge watching netflixbinge ne demekbinge watch seriesbinge film izle Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!