Bebeklerde Egzama Ve Nedenleri ? Yayınlanma Tarihi : 11.10.2019 13:55:46 - 2 yıl önce
296 izlenme296 okunma 0 yorum0 yorum

Bebeklerde Egzama Ve Nedenleri


Egzama cildin alerjik bir hastalığıdır. Egzama, saman nezlesi ve astım gibi alerjik koşulları olan bebekler ailenin tarihinde ciddi bir risk altındadır. Buna ek olarak, çeşitli gıdalar, kimyasallar, deterjanlar, stres, kozmetik ürünler, toz, yünlü giysiler çocuklarda alerjiye neden olabilecek faktörlerdir. Egzama, bu alerjik ajanlardan da kaynaklanabilir. Besleyiciler alerjik bir reaksiyon, inek ekiminde önemli bir role sahiptir. İnek sütü vermeye başlayan çocuklar alerjik reaksiyon gelişerek egzama geliştirebilirler. Bu nedenle, anne sütü ile bebeklere mümkün olduğunca beslenmek faydalı olacaktır. Aslında, Dünya Sağlık Örgütü, emziren bebekler için olabildiğince uzun bir öneri getirmiş durumda. Egzama, 6 ay ile 2 yaş arasındaki çocuklarda daha sık görülür. Emzirilen bebekler daha az yaygındır. Katı gıdalarla beslenmeye başlayan çocuklarda da görülür. Egzama çoğunlukla 5 yaşına kadar bazı çocuklarda tekrarlanabilen bir komplikasyondur.


Egzamanın Belirtileri Nelerdir?


İlk önce yan taraftan başlayıp vücuda yayılır alerjik bir deri hastalığıdır. Kızarıklık deride görülür. Sonra bu kızarıklık cildin parçalanmasına ve düşmesine neden olur. Kabuklar kahverengi; yanaklar, alın, bacaklar, kollar, diğer deri ve kulak arkasında daha sık görülürler. Deride bir sivilce olur ve zaman içinde kanamaya başlar. Egzama en sık bebeklerde yanak bölgesinde görülür. Elbette, eğer gerekli tedaviyi erken başlatmazsak egzama vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Buna ek olarak, egzamanın görüldüğü yerlerde ciddi kaşıntı ve yanma vardır. Bu kaşıntı yüzünden, çocuk sürekli tahriş olmuş ve rahatsız edilmiştir. Tahriş alanı enfeksiyon olabilir.


Egzaması Olan Çocuk İçin Acil Durumlar Nelerdir?


Egzama geçiren her çocuğa her zaman muamele edilmelidir. Bununla birlikte, özellikle aşağıdaki acil semptomlar da, çocuğun zaman olmaksızın tedavi edilmesi gerekecektir. Geciktirilmiş, tedavi edilmeyen ve uzun süreli egzamayla tedavi kalınlaşma veya çatlama ile sonuçlanabilir.


Egzamanın Tedavisi Nasıldır?


Egzamanın küçük bir kısmı tek başına devam edebilir. Ancak çoğunlukla tıbbi tedavi gereklidir. İstatistiklere göre egzama bulunan her 3 çocuğun birinde astım veya diğer alerjik rahatsızlıklar görülebilir. Egzamanın görüldüğü yerlerde krem terapisi uygulanır. Bir enfeksiyon varsa, antibiyotikler verilir. Çocuğun alerjik reaksiyonuna neden olan gıdalara da bir diyet programı uygulanmaktadır. Çocuğa alerjiye neden olan çocuk tespit edilir ve çocuğa verilmemesi sağlanır.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!