Basura Ne İyi Gelir? Yayınlanma Tarihi : 30.09.2019 14:08:16 - 2 yıl önce
319 izlenme319 okunma 0 yorum0 yorum

Basura Ne İyi Gelir?


Basur, birincil ve ikincil olmak üzere ikiye ayrılır. Buda iç ve dış basur olarak yine ikiye ayrılır. Genelde toplardamarların iltihaplanması ve genişlemesi sonucunda bozukluklara neden olarak adlandırılır. Bu durumu tetikleyecek olan etmenler vardır. Fazla alkol tüketimi, baharatlı ve acılı yiyecekler, aşırı yiyecek yemek, sık yaşanan gebelik, basura neden olabilir. Genelde 25-30 yaşlarındaki bireylerde görülür. Şişen damarlar meme vaziyetini alarak anüsten dışarı doğru sarkar.


Basurun Belirtileri  • Kanama

  • Kaşıntı, batma

  • Mukoza sıvısı

  • Sıvıya bağlı kötü kokular

  • Makattaki Kanamalar


Basurun Tedavisi


İlk önerilen düzenli dışkılamadır. Bu şekilde, daha az süre beklemektedir ve tıkanıklık sorunlarını önler. Diğer bir şart ise beslenme düzeni, acıdan baharattan uzak durulmalı lifli gıdalar yenmelidir. Kremlerle tedavi desteklenmelidir. Sıcak suya oturma banyosu kısmen rahatlama sağlamaktadır.


Basura Bitkisel Çözümle Neler İyi Gelir?


Buz: kan damarlarının şişliğini azaltıp basurdan kaynaklanan ağrıları anlık olarak rahatlatabilir. Buzlar bir beze konup, 20 dakika boyunca uygulanır.


Aloe vera: kaşıntı, iltihap, tahrişi azaltır. Tedavi edici özelliği taşıdığı için, iç ve dış basura iyi gelir.


Limon suyu: kılcal damar ve kan damarlarını güçlendirir. Antioksidandır, c vitamini sayesinde tedaviyi hızlandırır. Pamuğa dökerek el ile kaşıntılı bölgeye uygulayınız. İlk anda yanma hissi oluşsa da geçecektir.


Kuru erik: sindirim sistemini hızlandırır. Düzenli olarak hoşafını veya kurusunu tüketmek basur sorununa iyi gelir.


Elma sirkesi: özellikle şişen damarları normalleştirmeye çalışır ancak yararlı bir sonuç almak için pastörize sirke tercih edilmelidir.


Zeytinyağı: dış basura iyileştirir. Antioksidan ve iltihap reaksiyonunu önleyen madde özelliklerini taşır. Anal yoldaki şişliği ve kan damarlarının küçülmesini sağlar ve yumuşatır.


Su: düzenli olarak su tüketimi sindirimi kolaylaştıracağından, bağırsaktaki hareketliliği sağlayacaktır. Basur tedavisinde önemli rol oynar.


 Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!