Basur (Mayasıl hemoroid) Nedir ve Belirtileri Nelerdir? Yayınlanma Tarihi : 21.10.2019 17:36:32 - 2 yıl önce
579 izlenme579 okunma 0 yorum0 yorum

Basur (Mayasıl hemoroid) Belirtileri Nelerdir?


Günümüzde yaygın olarak görülen sağlık sorunlarından biri de hemoroid yani toplumdaki adıyla basur hastalığıdır. Bazı faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen hemoroid rahatsızlığı etkilerini göstermesi ile birlikte acı, sızı ve ağrı gibi olumsuz durumların da oluşmasına neden olabilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde genel sağlığı, iş ve sosyal aktiviteleri olumsuz yönde etkileyebilen hemoroid rahatsızlığı tedavi edilmediği takdirdr aynı zamanda bazı ciddi hastalıkların da oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Orta ve ileri yaş grubunda yer alan bireylerde sıklıkla görülebilen hemoroid hastalığının bazı belirtileri de bulunmaktadır. Dolaysıyla bu belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulmalıdır. Peki basur (mayasıl hemoroid) rahatsızlığının belirtileri nelerdir dilerseniz birçok bireyler tarafından merak edilen bu ayrıntı hakkında gerekli olan bilgileri hemen sunalım.


İşte Hemoroid Rahatsızlığının Belirtileri Şunlardır;  • Anüs bölgesinde kaşıntı: Hemoroid hastalığının başlıca belirtilerinden biri anüs bölgesinde hafif veya hastalığın derecesine göre şiddetli derecede kaşıntıların oluşmasıdır.

  • Rahatsızlık: Hemoroid hastalığının belirtilerinden biri de rahatsızlıktır. Örneğin birey hastalığın vermiş olduğu ağrı ve sızılara bağlı olarak kendini gün boyu rahatsız ve gergin hissedebilmektedir.

  • Ağrı: Basur hastalığının bir diğer belirtisi ise ağrıdır. Özellikle de dışkılama eyleminin gerçekleştirilmesi sırasında birey oldukça ağrı hissedebilmektedir.

  • Kanama: Basur rahatsızlığının önemli belirtilerinden biri de dışkıda veya dışkılama eylemi sırasında kanama durumunun meydana gelmesidir. Bu durum sıklıkla sızı durumu ile görülebilmektedir.

  • Dışkılama sırasında iç memelerin dışarıya sarkması: Hemoroid hastalığının başlıca belirtilerinden biri de dışkılama eylemi sırasında iç memelerin dışarıya doğru çıkmasıdır. Bu durum genellikle acı ile birlikte ortaya çıkmaktadır.


Hemoroid Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?


Hemoroid hastalığının tedavisinde ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale uygulaması olmak üzere 2 farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. İlaç tedavisi daha çok hafif düzeyli ve yeni başlamış olan hemoroidlerde uygulanırken cerrahi müdahale uygulaması ise genellikle ileri düzeylere ulaşmış olan ve ilaç tedavisinin başarılı olamadığı hemoroidlerde başvurulan tedavi uygulamasıdır.


Hemoroid hastalığının tedavisi hakkında da sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra makalemizin ana konusu olan hemoroid rahatsızlığının belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Sağlıklı günler dileriz.Kategoriler :   SAĞLIK Etiketler : hemoroidbasur tedavisibasur belirtileriiç hemoroid belirtileribasurun bitkisel tedavisibasur nasıl geçerhemoroid nedir Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!