Balgama Ne İyi Gelir ? Yayınlanma Tarihi : 29.09.2019 16:00:26 - 2 yıl önce
395 izlenme395 okunma 0 yorum0 yorum

Balgama Ne İyi Gelir?


Balgam, insanın boğaz bölgesinde oluşur. Nefes alıp verirken, ağızdan veya burundan hava keseciklerine giden hava sırasında, o bölgenin sürekli nemli kalması gereklidir. Nefes alıp verdiğimizde ise, nemi sağlayabilmek için salgı üretilir, salgıya da balgam adı verilir. Balgam, soluduğumuz kirli havanın oluşmasında büyük rol oynar ve kişi zor durumda kalabilir. Öksürük ile atılabilir ancak, bu durum sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Başka çözüm yolları da vardır elbette, çözüm yollarını şu şekilde anlatabiliriz.


Çözüm Önerileri:


Zencefil ve Bal: Günde zencefil tozu ile bal iyi bir şekilde karıştırılarak, 2 yemek kaşığı kadar tüketilebilir.


Üzüm Suyu: Günde 2 çorba kaşığı kadar üzüm suyu ve 2 yemek kaşığı kadarda bal ile iyi bir şekilde karıştırılarak, 3 defa tüketilebilir.


Kekik Çayı:  Kekik, çay gibi demlenir ve içilir. Eğer tüketmekte zorluk çekilir ise, bal veya limon ya da ikisi birlikte eklenilerek tat verilebilir. Kekik çayı, boğazda bir yumuşama yapacak ve ardından balgamı sökmemiz de fayda sağlayacaktır.


Nane Çayı: Aynı çay gibi demlenir ve içilir. Kekik çayının verdiği gibi boğazda yumuşama etkisi ve balgam söktürücü etkisi vardır. Ayrıca akciğer temizlenmesinde önemli rol oynar.


Anason Çayı: Bu çayda diğer bitki çayları gibidir. Öksürük ve balgam için iyi bir alternatif olabilir.


Limonlu Çay: Normal demlenen çayın içine veya bitki çaylarının içine limon sıkılıp, sıcak şekilde içildiğinde balgamı söküp boğazı yumuşatır.


Gargara: Sıcak suyun içine bir miktar tuz eklenerek, eriyene kadar karıştırılır. Ardından gargara yapılarak tedavi uygulanır.


Okaliptüs Çayı: Boğazı yumuşatır ve olan öksürüğü geçirir. Balgamı da söker atar.


Kökü Çayı: Üst solunum hastalıkları ile alakalı olan hastalıkları bronşit, astım vb. gibi için tam bir şifa kaynağıdır.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!