B3 Vitamini Nedir ve Neye İyi Gelir? Yayınlanma Tarihi : 17.10.2019 21:11:41 - 2 yıl önce
323 izlenme323 okunma 0 yorum0 yorum

B3 Vitamini Neye İyi Gelir?


 


 


B vitamini grubunun 8 çeşiti bulunmaktadır. B3 vitamini de bu 8 çeşit vitaminden birisidir. Bütün B vitaminleri karbonhidratları enerjiye dönüştürmeye yardımcı olmaktadır. B vitaminleri bir diğer isimle B kompleks vitaminleri olarak da isimlendirilmektedir. B vitaminler vücudun yağ ve protein metabolizmasına yardımcı olmaktadır. Bütün B vitaminleri vücutta depo edilmezler ve suda erime özellikleri de bulunmaktadır.


B Vitamininin Faydaları


B vitaminini neye iyi gelir, faydaları nelerdir? B3 vitamini cilt, saç, karaciğer ve göz için yararlıdır. B3 vitamini ayrıca sinir sistemi fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasına sebep olmaktadır. B3 vitamini niasin eksikliğini giderebilecek beş tane vitaminlerden birisidir. B3 vitamini eksikliği çok sık rastlanmamaktadır. Alkolizm ise B3 vitamini eksikliğinin başlıca sebebidir.


Niasinin Özellikleri


Niasin yüksek kolesterolü düşürmek için kullanılmaktadır ve çok etkilidir. Ancak yüksek dozda niasin kullanıldığı zaman mide rahatsızlığı, deri rahatsızlığı, baş dönmesi, baş ağrısı ve bulanık görmeye sebep olmaktadır. Ayrıca karaciğer hasarına sebep olmaktadır. B3 vitamini yardımıyla alzheimer hastalığı riski azalmaktadır. B3 vitamini diyabet risikine de iyi gelmektedir.


B3 Vitamini Nasıl Alınmalıdır?


B3 vitamini neye iyi gelir, nasıl alınmalıdır? B3 vitamini yüksek kolesterol gibi hastalıkları önlemek için kontrollü olarak alınmalıdır. Yüksek dozda niasin farmakolajik olarak isimlendirilmektedir ve bu miktardaki niasin ancak doktor kontrolünde kullanılmalıdır.


B3 Vitamini Alınacam Miktarlar


Bebekler için ilk 6 ayda 2 mg


Bebekler için 7 ay ile 1 yıl arasında 4 mg


Çocuklar için 1 ile 3 yaş arasında 6 mg


Çocuklar için 4 ile 8 yaş arasında 8 mg


Çocuklar için 9 ile 13 yaş arasında 12 mg


Erkekler için 14 ile 18 yaş arasında 16 mg


Kadınlar için 14 ile 18 yaş arasında 14 mg


Erişkinlerde ise


Erkeklerde 19 yaş ve üstü için 16 mg


Kadınlarda 19 yaş ve üstü için 14 mg


Hamile kadınlar için 18 mg


Emzirme kadınlar için ise 17 mg


Belirtiler


B3 vitamini neye iyi gelir, eksikliğinde ne gibi belirtiler oluşur? B3 vitamini eksikliği en çok deriyi, sindirim sistemini ve sinir sistemini etkilemektedir.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!