B2 Vitamini Nedir ve Neye İyi Gelir ? Yayınlanma Tarihi : 17.10.2019 21:04:27 - 2 yıl önce
359 izlenme359 okunma 0 yorum0 yorum

B2 Vitamini Neye İyi Gelir?


 B2 vitamini diğer bir ismiyle riboflavin Amerika’da ise G vitamini olarak bilinmektedir. B2 vitamini neye iyi gelir, ne işe yarar? B2 vitamininin kan dolaşımı sisteminde oksidasyonla meydana gelen enerji oluşumunda ve besinlerdeki yağlar ile aminoasitlerle çok yakından ilgisi bulunmaktadır. B2 vitamini sarı turuncu renktedir ve ışığa çok duyarlı bir vitamindir. B2 vitamininin ısıya dayanıklılığı B1 vitamininden daha fazladır ancak ısıya da fazla dayanamaz. Riboflavin yemek sodası gibi alkalilere karşı çok duyarlıdır ve kısa sürede yok olmaktadır. Aside karşı ise oldukça dayanıklıdır.


 


Günlük Gereksinimi


B2 vitamini neye iyi gelir, günlük gereksinimi ne kadardır? B2 vitaminin yetişkinlerde günlük gereksinimi 0,6 ile 0,8 miligram arasındadır.


B2 Vitamini Yetersizliği Belirtelerinde Neler Görülür?


B2 vitamini yetersizliği sonucunda çocuklarda gelişme yavaşlar. Gelişme bozukluğu olan çocuklarda B2 yetersizliği görülmektedir. Ağızda ve dilde sızlayan yaraların kaynağı B2 vitamini eksikliğinden olabilmektedir. Çift görme rahatsızlığında gözün şeffaf tabakası bulanmaktadır ve bu rahatsızlığın etkisinde de B2 vitamini eksikliği rol oynayabilmektedir.


B2 Vitamini Nelerde Bulunur?


B2 vitamini bira mayasında, mantarda, uskumruda, kuzu ciğerinde, dana ciğerinde, maydanozda, kimyonda, tavuk ciğerinde, yoğurtta, sığır böbreğinde, asma yaprağında, kuzu böbreğinde, börülcede, bademde, kestanede, kuzu yüreğinde, mercimekte, yumurta sarısında, nohutta, çeşitli fasulyelerde ve kırmızıbiberde, yeşil taze soğanda, bulgurda ve ördekte bulunabilmektedir.


B2 Vitamininin Yiyeceklerden Kaybı


B2 vitamini neye iyi gelir, yiyeceklerden kaybı nasıl olur? B2 vitamini suda eriyen bir vitamindir ve pişme sularında yok olabilmektedir.


Kimler Kullanabilir?


B2 vitaminini özellikle zorlayıcı diyet yapan, kalori ihtiyacı artan ve beslenme bozukluğu olan kişiler, hamile olan ya da emziren kişiler, alkol ve alkol dışındaki madde bağımlıları, sporcular ve ağır beden işçileri, ağır yanık ve yaralanması olan kişiler, kronik hastalığı olan kişiler, uzun süre stres altında olan kişiler, yakın geçmişte ağır operasyon geçiren kişiler ve doğum kontrol hapı ya da östrajen kullanan kişiler B2 vitamini kullanabilirler.


Eksikliğinde Neler Yaşanabilir?


B2 vitamini eksikliğinde ciltte kaşıntı, kornea hasarı, öğrenme güçlüğü, kötü sindirim. saç dökülmesi, yağlı veya donuk saçlar, baş dönmesi, ayak yanması, gözlerde yanma ve kaşıntı, ışığa hassasiyet gibi etkiler görülebilir.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!