B Vitamini Nedir ve Neye İyi Gelir ? Yayınlanma Tarihi : 17.10.2019 18:26:14 - 2 yıl önce
324 izlenme324 okunma 0 yorum0 yorum

B Vitamini Neye İyi Gelir?


Vitamin ve minareler hayatımızı sağlıklı sürdürmemiz için vücudumuzun ihtiyacı olan elementlerdir. Her vitaminin vücutta ayrı bir görevi vardır ve eksikliği durumunda vücut doğal işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getiremez. Bu sebeple vitaminler bağışıklık sisteminin ana kolonlarıdır diyebiliriz. Bu yararlı vitaminlerden olan B vitamini suda eriyen vitamin çeşitlerindendir.


B vitamini vücut tarafından depolanmaz bu sebeple sağlıklı bir insanın günlük beslenme menüsünde mutlaka B vitamini içeren gıdalar bulunmalıdır. B vitamini neye iyi gelir bilmemiz gerekiyor. Çünkü maalesef bir çoğumuz vitaminlerin önemini bilmediğimiz için yeterli beslenmiyor ve hastalıklara çabuk yakalanıyoruz. B vitamini neye iyi gelir, eksikliği nelere neden olur bakalım:


B vitamini neye iyi gelir?


l Vücuttaki karbonhidratları yakarak enerjinin açığa çıkmasını sağlar


l Yağların hazmedilmesini kolaylaştırır


l Gelişme ve sindirim sisteminin çalışmasında etkin role sahiptir


l İshali engeller


l Cildin sağlık dengesini korur


l Konsantrasyona iyi gelir


l Ruh sağlığını korumaya yardımcıdır


l Tırnakları güçlendirir


B vitamini en çok tahıllar, yağsız et, tavuk,yumurta, ceviz,yağlı tohumlarda ve kepek ekmeğinde bulunur. Suda çözündüğü için vucudda depolanmaz. Ancak B12 vitamini karaciğerde depolanır ve bu kişiye en az bir yıl yeterli gelmektedir.


B vitamini eksikliği nelere sebep olur?


B vitamini eksikliği en çok beyni etkiler. Yorgunluk, stres, diş ve diş eti kanamaları, cilt yapısının bozulması, iştah kaybı ve kansızlığa neden olur.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!