Ayak Kokusunu Önlemenin 10 Kolay Yolu Yayınlanma Tarihi : 02.11.2019 10:18:45 - 2 yıl önce
300 izlenme300 okunma 0 yorum0 yorum

Ayak Kokusunu Önlemenin 10 Kolay Yolu


Vücudumuzun devamlı olarak salgılamakta olduğu terimizin içinde yaşamayı seven bakteriler yüzünden oluşan ve önlenmediği zaman kronik bir rahatsızlık durumuna gelen ayak kokusunun birçok rahatsız edici olumsuz etkisi bulunmaktadır. Kimi zaman bir topluluk içinde ayakkabılarımızı çıkaramamamıza neden olan, kimi zaman ise çok sevdiğimiz ayakkabıları istediğimiz sıklıkkta giyemememize sebep olan bu keskin kokulu problemin birden çok çözümü bulunmaktadır. Artık ayakkabılarınızı bir yere gittiğinizde çıkarırken bu kokudan dolayı utanmak yerine, huzur içinde kokusuz ayaklara sahip olabileceksiniz. Sizin için hazırladığımız bu 10 kolay öneri sayesinde daha sağlıklı ayaklara kavuşmak gayet de mümkün olacaktır. Tek yapmanız gereken ayak kokusundan kurtulmak için bu uygulamalara dikkat etmeniz gerektiğidir. Hadi gelin bunların neler olduğuna bir göz atalım:  1. Ayaklarınızı nemsiz tutarak hava almasını sağlayın. Ayak kokusu oluşmasının en yaygın nedeni ayaklarınızın havasız kalarak terlemesidir. Ayakkabı ve çoraplarınıza ihtiyacınız olmadığı zamanlarda ayaklarınızın düzenli olarak hava almasını sağlayın.

  2. Ayak yıkama suyunuza birkaç damla sirke damlatın. Probleminizi azaltmak için ayaklarınızı haftada 1-2 defa sirkenin içine de sokabilirsiniz. Bu sirke kürünü günün sonunda yapmak sizin için daha da etkili olacaktır.

  3. Daha kolay bulunan tuzun gözenek açıcı özelliğinden de yararlanabilir ve daha ferah ayaklara kavuşabilirsiniz. Ya da ayaklarınızı çayın içine sokabilirsiniz. Siyah çay bunun için en iyisi olsa da yeşil çay da işe yaramaktadır.

  4. Ayaklarınızı yıkarken masaj yaparak yıkayın ve suya sokmanın yanında, ayak kokusu probleminin azalması için de biraz ovalayabilirsiniz. Zencefilturp veya limon ile ayaklarınızı ovalayarak, ayağınızın tamamını arındırabilirsiniz.

  5. Aynı ayakkabıyı ard arda 3 gün boyunca giymemeniz gerekir. Çünkü bu, problemi daha da çoğaltır. Giydiğiniz ayakkabıları devamlı olarak günlük değiştirin ki her giydiğinizde kurumuş hale gelinler. Nem her şeyde olduğu gibi ayakta da sorun yaratır.

  6. Spor ve topuklu ayakkabıları çorap olmadan giymek de ayakkabıların teri tutmasına neden olur. Eğer çorap ile giyerseniz bu görevi ayakkabınız değil çorabınız devralacaktır.

  7. Ayaklarınızın bakımı için ayak losyonları kullanın. Marketlerden satın alacağınız bir ayak losyonunu ayaklarınıza düzenli olarak kullandığınız zaman problem hızlı bir şekilde geçecektir.

  8. Çinko almaya özen gösterin. Çinko eksikliği ayak kokusu problemi yaşayanların ortak sorunudur. Bunun için bir çinko tahlili yaptırmak iyi olabilir.

  9. Bakterileri yok eden sabunları tercih etmeye çalışın. İçerdiği bileşenler sayesinde bu sabunlar ayakları daha uzun süre dezenfekte ederek korur.


Anlatılan bu yöntemlerden hangisinin sizin için daha etkili olacağını sadece kendiniz deneyerek görebilirsiniz. Eğer bu yöntemlerden hiçbiri probleminizi çözmez ise bir uzman dermatoloğa görünmeniz sağlığınız açısından en doğrusu olacaktır. Unutulmamalıdırki bu yöntemler sadece bir alternatif yoldur. Tıbbi bir gereksinim halinde doktora gitmek sizin için en iyisi olacaktır.


 Kategoriler :   KİŞİSEL GELİŞİM Etiketler : Ayak KokusuAyak Kokusu önlemeAyak Kokusu sorunlarıAyak Kokusu çözümüAyak Kokusu nasıl giderilir Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!