Aşurenin faydaları nelerdir Yayınlanma Tarihi : 11.11.2019 21:55:22 - 2 yıl önce
313 izlenme313 okunma 0 yorum0 yorum

Aşurenin Faydaları Nelerdir?


Aşure içerdiği tahıl, baklagil, meyve ve yemişleriyle uzmanlar tarafından çocuk ve yaşlılar için enerji deposu olduğunu belirtiyor. Zengin malzemelerin de yer aldığı ve tatlı ihtiyacının da karşılandığı Muharrem ayında yapılan bu yiyeceğin tamamen doğal olduğunu ve enerji kayıpları için birebir olduğu biliniyor. İçerisine koyulan 15 farklı çeşit tahıl ve kuru ya da yaş meyvelerle kalorisi de azaltılıyor. Kullanılan şeker yerine doğal bal veya pekmezin de tercih ediliyor olması, sağlık açısında oldukça önemli bir yere sahip. Çocukların gelişim dönemlerinde de faydasının saymakla bitmediği aşure, hastalıklardan koruyarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı oluyor.


Enerji Deposu Aşure


Muharrem ayının vazgeçilmezi olan ve içerdiği besin değeri yüksek yiyecekler ve meyvelerle kilo almadan, sağlıkla olarak tüketilebilir. Ancak kilo sorunu yaşayanlar için ve kronik hastalıkları taşıyan kişiler için doktor kontrolünde belirlenen miktarlarda tüketilmesi gerektiği söyleniyor. Diyet yapan kişiler için de uzmanlar yarım kase aşurenin yeterli bir besin takviyesi olacağını açıklıyorlar. Hayvansal yağ ve kolesterol içermediği için herkesin tüketebileceği bir besin olarak görülüyor.


​​​​​​​Özellikleri ve İçindekiler


İçerisinde bulunan tahıl, baklagil ve meyvelerin birleşimiyle oluşturulan aşure, hayvansal yağ içermediği için tüketimi hafif ve daha kolay oluyor. Besinlerde genel olarak B1, B2, A ve C vitaminleri bulunuyor. Bu sayede doğal yollarla yapılması büyük bir önem taşıyor. Bunların yanında tahıllarda bulunan demir, çinko ve fosfor da vücudun sağlığı açısından dikkat edilmesi ve tüketilmesi gereken ürünler arasında bulunuyor. Meyvelerde bulunan kalsiyum B ve C vitaminlerinin yanı sıra E vitamini de vücut direncinin korunmasını ve hastalıklara karşı korunmayı sağlıyor. Anne sütünün artırımı için de faydalı bir besin olan aşurenin tüketilmesi oldukça faydalıdır.  Kategoriler :   İLGİNÇ BİLGİLER Etiketler : Aşure nedirAşure nasıl yapılırAşure faydalarıAşure faydası var mı Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!