Anemi Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir ? Yayınlanma Tarihi : 22.10.2019 00:31:41 - 2 yıl önce
317 izlenme317 okunma 0 yorum0 yorum

 Anemi Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?


 


Dünya genelinde yaygın olarak görülen ciddi sağlık sorunlarından biri de anemi hastalığıdır. Toplumumuzda kansızlık hastalığı olarak da tanım gören anemi hastalığı taşıdığı ciddi riskleri nedeniyle mutlak olarak tıbbi yönden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Genellikle erken dönemlerde etkilerini göstermeye başlayan anemi hastalığı bazı durumlarda yetişkinlik dönemlerinde ve hatta yaşlılık dönemlerinde de etkilerini gösterebilmektedir. Tedavi edilebilir bir hastalık olan anemi hastalığı tedavi edilememesi durumunda ise çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.


 


Etkilerini özellikle de halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler ile gösteren anemi hastalığı bazı faktörler sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Etkilerini göstermesi ile birlikte ayrıca bireyin günlük aktivitelerini de olumsuz yönde etkileyebilen anemi hastalığı özellikle de çocuklarda yaygın olarak görülebilmektedir. Bazı belirtilerinin de bulunabildiği anemi hastalığı çağımızın en sık görülebilen sağlık sorunlarından olduğundan dolayı ayrıca Dünya Sağlık Örgütü kuruluşunun da hastalıklar listesinde yer almaktadır. Kolay teşhis edilebilen anemi hastalığının tedavisi ise genellikle pek fazla uzun süreli olarak devam etmemektedir. Peki anemi hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz ayrıca çokça merak edilen bu sorularımız hakkındaki tüm bilgileri uzmanlardan derlemiş olduğumuz bilgiler kapsamında sizlere bilgiler sunalım.


 


Anemi Hastalığı Nedir?


 


Anemi hastalığı bir kan hastalığı olup kana kırmızı rengini vermekle görevli olan ve dokuların içerisinde bulunan hemoglobin adındaki maddenin eksikliği sonucunda oluşmaktadır. Bu maddenin 12 ila 16,5 gramdan 12 gr/dl'nin altına düşmesi sonucunda kansızlık problemi etkilerini göstermeye başlamaktadır.


 


Anemi Hastalığı Neden Olur?


 


Yukarıdaki faktörün oluşmasında ise bazı faktörlerin önemli rol alabildiği uzmanlarca belirtilmektedir. Dengesiz ve yetersiz beslenme alışkanlıklarının kandaki hemoglobin değerinde düşüş meydana gelmesine neden olabildiği bilinmektedir. Ayrıca kan ve doku sağlığı açısından hayati bir öneme sahip olan demir vitamini eksikliğinin de anemi hastalığının oluşmasında etkin rol alabildiği bilinmektedir.


 


Anemi Hastalığı Belirtileri Nelerdir?


 


Anemi hastalığının bazı belirtiler de gösterebildiğini yukarıda belirtmiştik. Bu belirtiler ise şunlardır;


 


Halsizlik;


 


Anemi hastalığının ilk belirtisi bireyde halsizlik durumunun meydana gelmesidir. Bu belirti aynı zamanda anemi hastalığının ana belirtisi olarak da kabul görmektedir.


Çabuk yorulma;


 


Anemi hastalığının bir diğer belirtisi ise bireyin günlük aktiviteler sırasında normalden daha çabul yorulmasıdır. Örneğin en hafif egzersizler yaparken dahi kolayca yorulabilmektedir.


Uyku isteği;


 


Anemi hastalığının belirtilerinden biri de bireyin gün içerisinde uyumak istemesidir. Bu durum ayrıca halsizlik durumu ile de görülebilmektedir. Birey gün boyu yeteri ölçüde uyku almış olmasına rağmen gün içerisinde uyuma isteği içerisinde olabilmektedir.


Baş dönmesi;


 


Birçok sağlık sorunlarında olduğu gibi anemi hastalığında da baş dönmesi belirtisi bulunmaktadır. Birey gün içerisinde sıklıkla baş dönmesi rahatsızlığına da maruz kalabilmektedir. Bu belirtiye ek olarak bireyin ayrıca kendini bitkin hissetmesi de söz konusu olabilmektedir.


Anemi Hastalığında İleriki Süreçlerde Ne Gibi Belirtiler Görülmektedir?


 


Anemi hastalığının tedavi edilememesi durumunda belirtilerini daha da ciddi boyutlara ulaşabildiği bilinmektedir. Dolaysıyla anemi hastalığının ileri ki dönemlerdeki belirtileri ise şunlardır;


 


Yürürken veya hareket ederken çarpıntı oluşması


Nefes darlığı oluşması


Hafıza sorunlarının belirmeye başlaması (örneğin unutkanlık durumunun söz konusu olması gibi)


Konsantrasyon bozukluğu


İç sıkıntısının oluşması ve uzun süreli olarak devam etmesi


Dalgınlık durumunun oluşması


Üşüme durumunun oluşması


Saç dökülmesi meydana gelmesi


Stres faktörünün sıklıkla oluşması


Tırnakların normalden daha kolay kırılması


Dil ve dudak kenarlarında yara oluşması gibi belirtiler anemi hastalığının ileriki zamanlarda görülebilen diğer belirtileridir.


Anemi Hastalığının Tanısı Nasıl Konulmaktadır?


 


Anemi hastalığının tanısında ilk olarak ilgili doktor tarafından hastanın fiziki muayanesi yapılmakta ve hastanın hikayesi dinlenilmektedir. Bu aşamadan hemen sonrasında ise anemi hastalığının kesin olarak tanısının konulması açısından hastanın kan tahlilleri yapılmaktadır.


 


Anemi Hastalığında Uygulanan Tedavi Seçenekleri Nelerdir?


 


Anemi hastalığında uygulanan tedavi seçenekleri ise şunlardır;


 


Demir eksikliği tedavisi;


 


Anemi hastalığının demir eksikliği sonucunda oluşması durumunda hastaya demir vitamini takviyesi yapılmaktadır. Demir eksikliği tedavisi genellikle yalnızca yetişkin hastalarda uygulanmaktadır.


Şurup ve damla tedavisi;


 


Şurup ve damla tedavisi ise genellikle sadece bebeklerde uygulanmaktadır.


Anemi hastalığının tedavisi ise ortalama olarak 4 ila 6 ay kadar sürebilmektedir. Hasta ilgili doktorun uygun görmesi durumunda bu süreçler boyunca hastanede veya evde tedavi altın alınmaktadır.


Anemi hastalığının tedavisi hakkında da sizlere genel bilgiler aktardıktan sonra anemi hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi sizlere sağlıklı ve huzurlu günler dileğinde bulunarak burada sonlandırmaktayız.


 


Not: Makalemiz bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Anemi hastalığı belirtilerinde hemen doktora başvurulmalıdır.Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!