Android ekran görüntüsü alma nasıl olur ? Yayınlanma Tarihi : 06.04.2020 03:55:25 - 1 yıl önce
210 izlenme210 okunma 0 yorum0 yorum

Android Telefonlarda Ekran Görüntüsü Alma


Dünyada en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri Android'dir. Ve bizim de bu telefonlarda en çok kullandığımız yöntem ise ekran görüntüsü alma nam-ı diğer "screenshot"'tır. Bu yöntemi internetimiz olmadığında, bir kişiye hoşumuza giden bir şeyi bağlantı adresini göndermek yerine fotoğraf olarak göndermek istediğimizde ya da bir şeyi kolay kaydetmek istediğimizde kullanırız.


Android Cihazlarda Nasıl Ekran Görüntüsü Alacağız?


Android cihazların birçoğunda telefonun güç düğmesine basarken aynı anda sesi azaltma tuşuna bastığımızda ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bunu yaptığınızda görüntülediğiniz ekranı fotoğraf olarak kaydedebilir, galeriden kolayca bulabilirsiniz.


Ancak bazı cihazlarda istisnalar olabiliyor. Samsung'un bazı telefonlarında telefonun güç düğmesiyle beraber home tuşuna aynı anda basmanız gerekiyor. Yine bu istisnalara Sony telefonlar da dahil. Sony telefonlarda, telefonun güç düğmesiyle beraber sesi kısma tuşuna basmanız gerekiyor. Bu telefonlarda bir seçenek daha var. Güç düğmesine uzun bastığınızda karşınıza birkaç seçenek geliyor. Telefonu kapat vs. gibi. Bu seçenekler arasında "ekran görüntüsü alma" seçeneği de bulunuyor.


Ekran görüntüsü alabilmek için Android 6'nın üzerindeki telefonlarda Google Now da işe yarayabilir. Bunu yapmanız için home düğmesine basılı tutarak gelen seçenekler arasında "paylaş" seçeneğine basmak yeterli olacaktır. Android'in sağladığı imkanlar yetmiyorsa Google Play Store'dan çeşitli uygulamalar indirebilir. Bu uygulamalarla ekran görüntüsü üzerinde çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki, çoğu telefonda fotoğraf düzenleme kısmı bulunuyor. Bu kısımdan fotoğrafı kırpabiliyor, parlaklığını vs. değiştirebiliyor, orada bulunan çerçeveleri ekleyebiliyor ve daha birçok şeyi yapabiliyorsunuz.


Peki Monitör Üzerinden Ekran Görüntüsü Almak İstiyorsak


Monitör üzerinden ekran görüntüsü almak istiyorsak telefonu ilk önce ara kabloyla bilgisayara bağlamamız gerekiyor. Google Chrome eklentisi olan Vysor sayesinde telefonun ekran görüntüsünü alabiliriz.


 

Kategoriler :   TEKNOLOJİ Etiketler : Android ekran görüntüsü al Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!