Akne Lekelerinin Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Yayınlanma Tarihi : 04.11.2019 11:50:01 - 2 yıl önce
315 izlenme315 okunma 0 yorum0 yorum

Akne Lekelerinin Tedavisinde Kullanılan Yöntemler


Çoğu insanın karşılaştığı cilt şikayetlerinin arasında akne lekeleri de bulunmaktadır. Ergenlik çağında ortaya çıkmaya başlayan akne sorunu, günümüzde yetişkinlerin de sık sık yaşadığı bir problemdir.


Akneler, cildimizin alt katmanında yağ oranının çok olduğu yerlerde meydana gelir. Biçimsel olarak hafif şişkin olsn ve kırmızı renkte olması ile beraber siyah nokta ya da kist şeklinde de ortaya çıkabilir. Aknelerin sıkılması ya da büyümesi sonucunda, derinin yüzeyi deforme olur ve leke meydana gelir. Daha çok yüzde yoğun olarak meydana gelir. Bunun sebebi ise, en ince ve hassas deri yapısının yüzümüzde oluşudur. Burada birikme gösteren yağlar, deri altında tıkanıklık oluşturarak akne meydana getirmektedir.


Aknelerin oluşum sebeplerinin arasında cildin yeterince temizlenmemesi, kullanılan bazı ilaçların etkisi, hormonal bozuklukların yaşanması, kalıtsal faktörler, strese maruz kalma ve aşırı yağlı olan deri yapısını sayabiliriz. Akne lekelerinin tedavisi için aknenin tipi ve derinliği önem kazanmaktadır. Bunun için daha birçok farklı süreç ve yöntem kullanılmaktadır.


Lazerle Akne İzi Tedavisi


Lazer işlemi cilt için çok hızlı ve çok etkili sonuçlar elde etmemize yarayan bir tedavi yöntemidir. Gelişmiş düzeylerde olan teknolojik lazer cihazları cilt üzerine uygulanmaka olan bir akne izi tedavi uygulamasıdır. Cildin üst tabakasını soyarak ya da soymadan etkileşime geçen lazer türleri bulunmaktadır. Bu uygulama ile lazer ışınları, cilt üzerinden belirli bir derinliğe kadar inerek etki eder ve kolajeni uyarır, çoğalmasını sağlar. İyileşme süreci ise oldukça kısa olmaktadır ancak yüksek maliyetli olduğundan dolayı lazer tedavisi az tercih edilen uygulamalardan biridir.


Kimyasal Peeling ile Akne İzi Tedavisi


Kimyasal peeling ile tedavi yöntemi daha küçük yüzeylerde meydana gelen akne lekerini gidermke için kullanılmaktadır. Derin ve büyük çapata olan akne izleri için ise etkisi az da olsa vardır. Bu yöntem sayesinde cilt üzerinde oluşan siyah noktalar temizlenebilmektedir. Aktif olan veya yeni meydana gelen akne oluşumlarının engellemesinde de etkili olmaktadır. Derin ve büyük olan akneleri gidermede bu tedavi yöntemi birkaç seans uygulama ile sonuç vermektedir. Ancak cildin çok iyi korunması ve bakımı yapılması gerekmektedir. Uzun bir zaman diliminde sonuç veren bir tedavi şeklidir.


İlaç Tedavisi


İlaç tedavisi yöntemleri ise genellikle lekeden önceki evrelerde kullanılmaktadır. Kremler ve hapların kullanılması da akne lekelerinin engellenmesine yardımcı olmaktadır. Bu süreç içerisinde cildin güneş ışınlarından çok iyi korunması gerekmektedir. Kullanılan ilaçlar düzenli kontroller sağlanarak kullanılmalıdır. Tedavi süresi, bu yöntem ile de uzun sürebilmektedir.


Doğal Yöntemler


Bunların yanında akne lekelerini yok etmek için çeşitli maskeler, kürler ve bitkisel doğal çözümler de uygulanmaktadır. Dikkat etmeniz gereken şey ise, cilt temizliğinize önem vermeniz gerektiğidir. Cildinize zarar vererek, ciltteki yağ oranını arttırabilecek yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Böylelikle cildinizde meydana gelen gözeneklerin tıkanıklığı da azalma gösterecektir.


Unutmamanız gerekir ki; cilt üzerinde aknesivilce ve siyah nokta gibi sorunların çıkmasının asıl nedeni cilt temizliğine dikkat edilmemesinden dolayıdır. Cilt üzerinde makyaj kalıntıları bırakmamak, cildi düzenli olarak temiz tutmak bu tür olumsuz durumların yaşanmasını elbetteki önleyecektir.


 


Kategoriler :   KİŞİSEL GELİŞİM Etiketler : Akne lekeleri gidermeAkne nedirAkne tedavisiAkne nasıl giderilir Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!