Aids Nedir Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ? Yayınlanma Tarihi : 02.11.2020 11:33:09 - 6 ay önce
92 izlenme92 okunma 0 yorum0 yorum

Aids Nedir Belirti Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir


Aids, Hıv isimli virüsün sebep olduğu ve ciddi sonuçlara yol açan hastalıklardan biridir. Bu virüs vücudumuzun hastalıklara karşı direnç gösteren bağışıklık sistemimize saldıran ve bir süre sonra da onu yok eden bir hastalıktır. Pek çok yollarla bulaşır ancak en sık görülen bulaşma şekli cinsel yollarla gerçekleşir. Kanında bu virüsü barındıran kişiyle cinsel ilişkiye girilmesi durumunda sağlıklı kişiye de hiv virüsünün bulaşmasına neden olur.


Belirtileri Nelerdir


Sık sık hastalanma,


Uzun süreli yüksek ateş,


Baş ağrısı,


Boğaz ağrısı ve boğazda iltihaplanma,


Vücutta döküntü,


Kas ve eklem ağrıları,


İştah ve kilo kaybı,


İshal, öksürük, uçuk ya da yaralar,


Akciğer hastalıkları,


Koltuk altı, ense ve kasıklarda bulunan lenf bezlerinin şişmesi aids belirtileri arasında gösterilebilir. Fakat bu hastalığın belirtileri kısa sürede gerçekleşmeyebilir hatta 10 yıl gibi uzunca seneler belirti göstermeyebilir. Çünkü aids aslında hiv virüsünün son evresidir.


Hiv Virüsü Nasıl Bulaşır


Hiv virüsü vücut dışı ortamlarda kendi başına kalamadığı için kolaylıkla bulaşan bir virüs değildir. Aynı ortamda bulunmakla, dokunmak veya sarılmakla, ortak tuvalet kullanmakla ya da hapşırmak ve öksürmekle bulaşmaz. Hiv bulaşmasında temel faktör vücut sıvılarının transfer etmesi de denebilir. Vücut sıvıların teması ise şu şekilde gerçekleşir: enjektör ve iğne paylaşımı ya da korunmasız anal ilişki bu riskin temel sebeplerindendir.


Tedavi Yöntemleri Nelerdir


Hiv virüsünü yok eden tedavi yöntemi henüz bulunamamıştır. Fakat virüsün çoğalmasını engelleyen ilaçlar vardır. Retrovirüs grubunda bulunan ve hiv virüsüne karşı etkisi olan Anti-Retroviral adı verilen dört farklı ilaç geliştirilmiştir. Virüsü ortadan kaldıran ilaçlar olmamasından dolayı tedavinin amacı virüsün kontrol altına alınmasını sağlamak ve yeniden oluşmasını önlemektir.


Böylece virüsün tedaviye direnç gösterebilen mutasyonlarının oluşma olasılığını düşürür. Bu tedavi ile kanın virüs miktarını gösteren değer en alt seviyede tutulur. Böylelikle bağışıklık sistemi korunan hiv pozitif bireyin yaşam standartları ve beklentisi yükseltilir. Ayrıca bu tedavi kandaki hiv virüsü miktarını azalttığı için aynı zamanda bulaş riskini de azaltmaktadır.Kategoriler :   SAĞLIK Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!