10 Muhteşem Bulut Şekli Yayınlanma Tarihi : 25.10.2020 17:49:34 - 6 ay önce
68 izlenme68 okunma 0 yorum0 yorum

Atmosferlerin hareketliliğinin bir göstergesi olan bulutlar minik su damlacıkları ve buz kristallerinden oluşmaktadır. Bulutları oluşturan şekilleri havanın iniş ve çıkışlarına bağlı olarak meydana gelmektedir. Gökyüzündeki bilinen şekillerinin dışında ilginç oluşumlarda vardır. Bulutlar zaman insanları büyüleyici görünümlere bürünürler.


Mercek (lentocular) bulutlar


Dağ engelini geçmekte olan hava, dağın rüzgâr altında kalan kısımlarında birkaç kilometre dalgalanabilir. Bu dağ dalgalarının tepelerinde oluşan bulut şekline mercek (lentocular)bulutlardır. Bulut dalgaları dağların dışında da oluşabilmektedir. Nemli bir hava katmanında oluştuğunda dağ dalgalarının aralarında boşluğa yol açabilir. Bazen birbirlerinin üstlerinde oluştuklarında uzo’ya benzer bir şekil almaktadır.


Denizanası bulutlar


Deniz görünümü veren saçakları yüzünden denizanası adı alınmıştır. Bulutların meydana gelme sebebi saçaklarındaki buz veya su parçalarını akmasıdır. Buz ve su parçaları yeryüzüne düşmeden buharlaşır


Sedef bulutlar


Tahmini olarak 15-25 kilometre yüksekte stratosferde (atmosferin katmanı) meydana gelmektedir. kış döneminde kutuplarda görülen sedef bulutları yapısı bakımından ince ve parlak görünüşe sahiptirler.


Sedef bulutlarının buz kristallerinden oluşması yanında güneş ışınlarını geçirme özelliğinde sahiptir. bu özelliğiyle gökyüzünde inanılmaz görüntüler sergilemektedir.


Mammatus bulutlar


Mammatus bulutlar çok nadir görülür. Bilimsel olarak mamatokümülüs olarak da bilinmektedir


Mammatus bulutlar adını ‘meme’ sözcüğünden almaktadır bunun nedeni üsteki bulutların altında kesecik benzeri desenler meydana gelir. Bu meme yapılı bulutlar geniş alanlar kapsadığı gibi, top şeklinde de bulunmaktadır. Bu topların her biri oluşup kısa bir müddet sonra yok olurlar.


Bu tip bulutlar hareketsiz gibi görünseler de ekstrem(o güne kadar görülmeyen yada seyrek olarak görülen sıcaklık ve soğukluk) hava durumunun işareti sayılır mammatus bulutları oluşturan faktörler tam olarak belirlenememektedir..


Stratocumulus Bulutlar


Alçak bulut şeklindedirler. Kırık beyaz, gri, koyu gri veya üç rengi de bulunduran katman bulutlardır. Stratocumulus bulutlar, mozaik gibi, yuvarlak kümelerin bir araya gelmesiyle oluşur. Gökyüzünde geniş bir alan kapsayan bulutlar, birleşik ya da ayrı parçalar şeklinde düzenli bir dağılıma sahiptirler.


Bu tip bulutların oluşulmasında çok çeşitli faktörler olduğundan sıklıkla görülür.


Pyrocumulus Bulutları


Pyrocumulus bulutu bir ateş bulutudur. Gökyüzünün yerden bir sebeple aniden ısınması sonucu olan bulutlardır. Bir yangın, volkanik patlama veya bomba kaynaklı olabilir. Pyrocumulus bulutu yangın kül ve dumanları nedeniyle gri veya kahverengi renktedir. Havanın sıvı içeriğine bağlı olarak pyrocumulus bulutu küçük bir cumulus bulutundan cumloimbusa kadar değişebilir ve yıldırım oluşturabilir


Gece (Noctilucent) Bulutları


Yeryüzünden tahmini olarak 75km ve 80 km yükseklikte oluşan geceye özgü bulutlardır. Bu bulutlar kutba yakın yerlerde güneş çok yatay ışınlar yolladığında görülür. Görüntüleri gecenin karanlığında mavi, gümüş veya portakal kırmızısı renklerde görülebilir. Güneşten gelen ışınlar nedeniyle parlaktırlar.


Asperatus Bulutlar


Atlasa yeni eklenen bulut tiplerindendir. Kökeni Latincede ‘pürüzlü’ anlamına gelen asperatus adını almıştır. Asperatus bulutlar ender görülen bir doğa olayıdır. Okyanusun ortasında dalga biçiminde, karanlık ve kalındırlar. Kısa süre içerisinde dağılmaktadırlar. Asperatus bulutlarını oluşturan etkenlerin sebebi henüz bilinmemektedir.


Rulo Bulutlar


Rulo bulutlar nadiren gözükmektedir. Şekil olarak bir boruyu andıran bulut, ekseni etrafında yavaş bir şekilde dönüyormuş gibi gözükür. Tek bir çizgiyle oluşur. Diğer bulutlara bağlı değildir.


Kelvin Helmholt Bulutlar


Gökyüzünde veya okyanus üzerinde rastlanan kelvin helmholt bulutlar, denizdeki dalga şeklindedir. Rüzgârlarla birlikte hareket ederken dağ ve hava sirkülâsyonuyla karşılaşması sonucunda bu şekli oluştururlar. Karmaşık buharlaşma ve yoğunlaşma nedeni ile deniz dalgalarına benzeyen şekli ile harekete devam ederler.


 Kategoriler :   İLGİNÇ BİLGİLER Oylama :
Bu makaleye hiç yorum yapılmamış, ilk yorum yapan siz olun!